Pasaulyje

2019.02.18 10:45

Lenkija grasina nedalyvauti susitikime Izraelyje dėl ministro pareiškimų apie Holokaustą

LRT TV naujienų tarnyba, ELTA, LRT.lt2019.02.18 10:45

Izraelio premjeras pirmadienį rengia susitikimą su keturių Vidurio Europos šalių ministrais pirmininkais, bet vizitą išvakarėse atšaukė Lenkijos vyriausybės vadovas. Mateuszo Morawieckio netenkina Izraelio paaiškinimai dėl Benjamino Netanyahu žodžių, pasakytų praėjusią savaitę Varšuvoje, apie lenkų kolaboravimą su naciais. Pirmadienį Lenkijos vyriausybės kancleris pareiškė, kad šalis gali visai nedalyvauti susitikime.

Lenkija gali visiškai nedalyvauti antradienį Jeruzalėje numatytame Vyšegrado ketverto (V4 - Čekija, Lenkija, Slovakija, Vengrija) šalių ir Izraelio lyderių susitikime dėl Izraelio URM vadovo Yisraelio Katzo pareiškimo apie lenkų antisemitizmą. Tai pirmadienį Lenkijos radijui sakė Lenkijos vyriausybės kanceliarijos vadovas Michalas Dworczykas.

Lenkiją Izraelio atstovai patikino, kad premjeras minėjo ne visos lenkų tautos, o tik atskirų lenkų kolaboravimą, bet Varšuva sako, kad melagingi kaltinimai verčia į Izraelį nevykti.

Keturių Višegrado grupės premjerų susitikimas Jeruzalėje, pirmas toks forumas už Europos ribų nuo įkūrimo 1991-aisiais, jau savaime turėjo būti prieštaringas, nes meta iššūkį bendrai Europos Sąjungos pozicijai nepripažinti miesto Izraelio sostine.

Čekijos, Slovakijos, Lenkijos ir Vengrijos premjerus Benjaminas Netanyahu pasikvietė dar užpernai, kai Viktoras Orbanas buvo pakvietęs jį į ketverto susitikimą Budapešte. Tada žurnalistai nugirdo B. Netanyahu sakant, kad Europos Sąjunga su Izraeliu elgiasi tarsi pamišėliai ir turi pasirinkti, ar susiims ir gyvuos, ar išnyks.

Vidaus politikos sumaištyje ir tyrėjų akiratyje atsidūrusiam Izraelio premjerui prieš rinkimus balandį tai turėjo būti rimtas diplomatinis paramos gestas, net jei kritikai kaltina B. Netanyahu užmerkiant akis, kai regiono vyriausybės demonizuoja žydų kilmės George`ą Sorosą ir pro pirštus žiūri į atgimstančius antisemitinius radikalų judėjimus.

Kritikos sulaukė ir pakvietimas Lenkijos premjerui, kuris prieš metus pareiškė, kad žydai kolaboravo su naciais.

Bet sekmadienį pats Mateuszas Morawieckis atšaukė kelionę ir vietoje savęs siunčia užsienio reikalų ministrą. Lenkijos vadovus įžeidė B. Netanyahu žodžiai žydų istorijos muziejuje Varšuvoje praėjusią savaitę.

Angliški Izraelio leidiniai pavartojo žymimąjį artikelį ir iš citatos atrodė, kad B. Netanyahu mini lenkų tautą, per karą kolaboravusią su naciais. Vėliau ir jie pasitaisė, ir B. Netanyahu patikino, kad neturėjo galvoje visos tautos, bet premjero kabinetas pareiškė, kad pats pasiaiškinimas sukėlė naujų abejonių.

„Ministras pirmininkas M. Morawieckis labai jautriai reaguoja į melagingus kaltinimus prieš Lenkiją ir lenkus, taigi dėl minėtų įvykių jis priėmė tokį sprendimą“, – premjero reakciją paaiškino jo kabineto vadovas Michalas Dworcykas.

Tiesa, kai apie B. Netanyahu kalbą pranešė spauda, Lenkijos konservatoriai įtarė sąmokslą, skirtą pakenkti Varšuvos santykiams su Izraeliu ir Amerika.

„Tokia nuomonė tokiu metu turėtų neišvengiamai vesti prie klausimo – kieno tai nuomonė? Žurnalisto, kuris galbūt tiesiog nekompetentingas? Ar draugų trikampio priešininkų?“ – svarstė Senato narys, valdančiosios „Teisė ir teisingumas“ partijos narys Janas Zarynas.

Bet kaip tik „trikampio draugai“ prieš metus spaudė Lenkiją atsisakyti įstatymo, kurį kalboje ir paminėjo B. Netanyahu. Po ilgo atsikalbinėjimo ji vis dėlto atšaukė iki trejų metų kalėjimo bausmes tiems, kas minės lenkų tautos arba valstybės kaltę dėl kolaboravimo su naciais.

Izraelio prezidentas pernai Lenkijos vadovui į akis pareiškė, kad daug lenkų kovėsi su naciais, bet negalima paneigti, kad Lenkija ir lenkai prisidėjo prie žydų naikinimo per Holokaustą. Jis tyčia paminėjo Lenkijos kaip valstybės kaltę – tai, už ką numatė bausti įstatymas, ir nacionalistų judėjimas apskundė Reuveną Rivliną prokurorams.

Plačiau – reportaže

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.