Pasaulyje

2019.02.16 18:48

JK ir Rusijos aukšto rango diplomatai susitiko pirmąkart po beveik metų pertraukos

BNS2019.02.16 18:48

Didžiosios Britanijos ir Rusijos užsienio reikalų viceministrai šeštadienį Vokietijoje surengė aukščiausio lygio abiejų šalių diplomatų susitikimą nuo pernai kovo, kai po įtariamo buvusio Rusijos dvigubo agento apnuodijimo Didžiojoje Britanijoje santykiai buvo įšaldyti.

Pasak Britanijos užsienio reikalų ministerijos, per Miuncheno saugumo konferenciją jos jaunesnysis ministras Europos reikalams Alanas Duncanas susitiko su Rusijos užsienio reikalų ministro pirmuoju pavaduotoju Vladimiru Titovu.

„Alanas Duncanas pabrėžė, kad tarp šalių esama didelių nesutarimų, ir kad mūsų esami santykiai su Rusija galėtų pasikeisti, ji turėtų pasirinkti kitą kelią ir veikti kaip atsakinga tarptautinė partnerė“, – skelbiama pareiškime.

Šis susitikimas yra pirmasis abiejų šalių viceministrų lygio susitikimas, kai praėjusių metų kovo 4 dieną Anglijos Solsberio mieste buvo apnuodytas buvęs Rusijos šnipas ir jo duktė, o Didžioji Britanija dėl šio išpuolio apkaltino Maskvą.

Britanija teigia, kad Sergejų Skripalį bandyta nužudyti panaudojant Sovietų Sąjungoje sukurtą nervus paralyžiuojančią medžiagą „Novičiok“. Šis incidentas nubloškė dviejų valstybių santykius į žemiausią tašką per keletą pastarųjų dešimtmečių.

Apsinuodijusi "Novičioku" vėliau mirė viena britė, taip pat nukentėjo dar keli asmenys, įskaitant policininką.

Be kitų atsakomųjų priemonių, Londonas sustabdė visus planuotus aukšto lygio dvišalius susitikimus, o ministrai ir karališkosios šeimos nariai atsisakė dalyvauti praeitą vasarą Rusijoje surengtame Pasaulio futbolo čempinate.

„Ministras pakartojo tvirtą Jungtinės Karalystės ir sąjungininkų poziciją reaguojant į Rusijos valstybės neapgalvotą cheminių ginklų naudojimą Solsberio mieste, – pareiškė Užsienio reikalų ministerija. - Jis aiškiai nurodė, kad Rusija imtis priemonių dėl tarptautinei bendruomenei susirūpinimą keliančių reikalų.“

„Tai apima ir destabilizuojančios veiklos nutraukimą Ukrainoje, ir GLBT bendruomenės persekiojimo Čečėnijoje nutraukimą“, - pridūrė URM.

Užsienio reikalų ministerija teigė, kad Didžioji Britanija toliau „kurs ir stiprins mūsų kultūrinius ir žmogiškuosius ryšius su Rusija, kur tik tai bus įmanoma“.

Šią savaitę vykstančioje saugumo konferencijoje Miunchene dalyvauja ministrai iš viso pasaulio, įskaitant JAV, Prancūziją, Didžiąją Britaniją ir Vokietiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt