Naujienų srautas

Pasaulyje2019.02.15 15:24

Lenkija iškvietė Izraelio ambasadorę pasiaiškinti dėl premjero komentarų apie Holokaustą

BNS 2019.02.15 15:24

Lenkijos užsienio reikalų ministerija penktadienį iškvietė Izraelio ambasadorę dėl pranešimų, esą ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu apkaltino per Holokaustą lenkus bendradarbiavus su naciais.

Izraelio ambasadorė Anna Azari paneigė, pasipiktinimo Lenkijoje sulaukusius pranešimus, sukėlusius abejonių dėl kitą savaitę numatyto B. Neanyahu susitikimo su keturių Vidurio Europos valstybių lyderiais Izraelyje.  

Varšuva jau seniai stengiasi įtikinti, kad per Antrąjį pasaulinį karą nacistinės Vokietijos okupuota Lenkija negalėjo bendradarbiauti ir nebendradarbiavo su vokiečiais vykdant Holokaustą, nors galbūt tai darė pavieniai Lenkijos piliečiai.

Dar prieš sulaukdama iškvietimo į URM A. Azari paneigė laikraštyje „Jerusalem Post“ cituojamus B. Netanyahu žodžius, esą „lenkai bendradarbiavo su vokiečiais per Holokaustą“, nors vėliau tokį patį pranešimą išspausdino ir laikraštis „The Haaretz“. 

„Dalyvavau ministro pirmininko spaudos konferencijoje, bet jis nesakė, kad lenkų tauta bendradarbiavo su naciais. Jis tik pasakė, kad nė vienas žmogus nestojo prieš teismą už tai, kad kalbėjo apie lenkus, bendradarbiavusius su jais (naciais)“, – sakoma A. Azari penktadienio pareiškime Lenkijos pareigūnams.

Kiek anksčiau Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda pasiūlė iš naujo persvarstyti planus kitą savaitę surengti keturių Višegrado grupei priklausančių ES šalių ir Izraelio viršūnių susitikimą . 

Vėliau A. Dudos atstovas patvirtino, kad planuotas susitikimas įvyks. Pasak jo, šį nesutarimą sukėlė „žalingas žiniasklaidos manipuliavimas“.

A. Azari taip pat nurodė, kad B. Netanyahu „laukia galimybės susitikti su (Lenkijos) ministru pirmininku (Mateuszu) Morawieckiu kitą savaitę“.

B. Netanyahu šią savaitę buvo atvykęs į Varšuvą dalyvauti Lenkijos ir JAV bendrai organizuotame dviejų dienų susitikime, kur daug dėmesio buvo skirta Irano izoliacijai ir arabų valstybių bei Izraelio santykių kūrimui.

Įtampa Lenkijos ir Izraelio santykiuose padidėjo po praėjusių metų ginčo dėl vieno Varšuvos priimto įstatymo, draudžiančio kaltinti Lenkijos tautą ir valstybę bendradarbiavimu vykdant nacistinius nusikaltimus.

Po JAV Ir Izraelio protestų Lenkija padarė įstatymo pataisą, panaikindama anksčiau įstatyme numatytas baudas ir laisvės atėmimo bausmę.

Antrojo pasaulinio karo metais Vokietijai okupavus Lenkiją šalis neteko šešių milijonų savo piliečių, iš kurių trys milijonai buvo žydai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi