Pasaulyje

2019.02.15 12:58

Atmetus biudžeto projektą, Ispanijos premjeras skelbia išankstinius rinkimus

LRT.lt, BNS 2019.02.15 12:58

Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas penktadienį paskelbė išankstinius rinkimus, kurie turės vykti balandžio 28 dieną, tai bus jau treti šalies parlamento rinkimai per pastaruosius ketverius metus. Išankstinius rinkimus premjeras nusprendė paskelbti nepavykus patvirtinti naujo biudžeto, praneša „The Guardian“.

Trečiadienį Katalonijos separatistų politikai Ispanijos parlamente prisidėjo prie dešiniųjų partijų ir neparėmė socialistų vyriausybės siūlomo naujo valstybės biudžeto, todėl jis buvo atmestas. Todėl treti rinkimai per ketverių metų laikotarpį atrodo neišvengiami.

Premjero P. Sanchezo vadovaujama Ispanijos Socialistų darbininkų partija (PSOE) turi 84 narius 350 vietų kongrese, todėl praėjusiais metais, kai perėmė valdžią iš konservatorių, turėjo remtis Baskų ir Katalonų nacionalistinių partijomis.

P. Sanchezas nori rinkimus surengti kuo anksčiau, kad mobilizuotų kairiųjų pažiūrų rinkėjus ir sustiprintų svo pozicijas, rašo „The Guardian“. Socialistų partija pirmauja apklausose, kur jiems paramą išreiškia apie 30 proc. apklaustųjų. 

„Iš dviejų variantų – nedaryti nieko ir tęsti (darbus) be biudžeto arba... duoti ispanams progą pareikšti savo nuomonę – renkuosi antrąjį“, – žurnalistams pareiškė P. Sanchezas.

Jis į valdžią atėjo kiek daugiau nei prieš aštuonis mėnesius, per parlamento balsavimą dėl nepasitikėjimo nušalinęs varžovą konservatorių, tačiau šie aštuoni mėnesiai nebuvo ramūs.

Trapiai mažumos vyriausybei vadovaujantis 46 metų P. Sanchezas parlamente turėjo kliautis nepatogių partnerių, įskaitant kraštutinių kairiųjų partiją „Podemos“, baskų nacionalistus ir 17 katalonų separatistų, parama.

Trečiadienį katalonų parlamentarai drauge su dešiniojo sparno deputatais atmetė jo biudžetą.

Savo paramą katalonų parlamentarai atšaukė protestuodami dėl separatistų lyderių teismo dėl jų vaidmens per bandymą 2017 metais atskirti Kataloniją nuo Ispanijos.

Dar prieš P. Sanchezo pareiškimą socialistai nustatė kampanijos stiliaus toną, apkaltindami katalonų separatistus ir konservatorius blokuojant biudžetą, į kurį po daugelio taupymo metų buvo įtraukta daug socialinių išlaidų.

Penktadienį P. Sanchezas užsipuolė „socialinio biudžeto blokavimą po septynerių socialinės neteisybės, taupymo ir išlaidų mažinimo metų“.

Jis akcentavo neilgą savo vyriausybės darbų sąrašą nuo minimalaus darbo užmokesčio padidinimo 22 proc. iki kovos su energetiniu skurdu.