Pasaulyje

2019.02.15 08:17

Saugumo konferencijų maratonas persikelia į Miuncheną

Penktadienį Miunchene prasideda tarptautinio saugumo klausimams skirta konferencija, kur dalyvaus ir NATO šalių atstovai ir aukšti diplomatai iš Kinijos bei Rusijos.

Šį kartą Miunchene bus kaip niekad daug amerikiečių, nors būtent Prezidento Donaldo Trumpo administracijos politika kelia daug klausimų dėl transatlantinių santykių bei strateginės reikšmės pasaulio ūkiui turinčios prekybos su Kinija.

Tik pasibaigus NATO ministrų susitikimui Briuselyje ir Lenkijoje surengtoje Artimųjų Rytų problemoms skirtai konferencijai, penktadienį dauguma jų dalyvių persikelia į pietų Vokietiją, į Miuncheno saugumo konferenciją.

Lenkijoje amerikiečiai ir Izraelio atstovai bandė užsitikrinti bendrą frontą prieš teokratinį Irano režimą, bet didžiosioms Vakarų Europos valstybėms labiau rūpi išsaugoti susitarimą su Teheranu dėl jo branduolinės programos ribojimo. Taigi Vašingtonui teko rinktis partnere Lenkiją.

„Vadovaujant prezidentui D. Trumpui, Jungtinėms Valstijoms visada labiausiai rūpės Amerikos saugumas ir klestėjimas. Bet kaip labai aiškiai pasakė prezidentas – ir kaip jūs kiekvieną dieną tai demonstruojate – kad „Amerika pirmiausia“ nereiškia, kad Amerika liks viena“, – kalbėjo JAV viceprezidentas Miek`as Pence`as.

Briuselyje susitikę NATO lyderiai aptarė Amerikos sprendimo išstoti iš vidutinio nuotolio branduolinių raketų sutarties su Rusija, bet Europinės NATO šalys – beje, pagrindinės Maskvos prekybos partnerės – neatsisako kontaktų su Kremliaus režimu.

„Taip, tikiuosi Miunchene susitikti su ministru S. Lavrovu ir manau, kad svarbu palaikyti dialogą su Rusija, ypač kai dabar susiduriame su tiek daug rimtų problemų, augančia įtampa, su vidutinio nuotolio raketų sutarties pažeidimais. Todėl tvirtai tikiu, kad turime palaikyti dialogą su Rusija įvairiais lygiais“, – sakė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Miunchene turėtų būti kalbama ir apie padėtį Venesueloje – didžiausias išžvalgytas naftos atsargas pasaulyje turinčioje šalyje. Rusijos ir Kinijos pastangos apginti savo milijardines investicijas šioje skeldėjančio režimo šalyje amerikiečiai vadina pasityčiojimu iš nuskurdusių Venesuelos žmonių.

Rusija nesutinka. „Tai melas, skirtas nukreipti dėmesį nuo fakto, kad Jungtinių Valstijų Saugumo tarybai pasiūlyta rezoliucija iš esmės tik bando nuslėpti sumanytas provokacijas, susijusias su humanitarinės pagalbos tiekimu, taip siekiant destabilizuoti padėtį Venesueloje, ar net gauti pretekstą tiesioginei karinei intervencijai“, – sakė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Nemažas dėmesys Miunchene turėtų būti skirtas ir Kinijai. Visi laukia Kinijos ir Jungtinių valstijų derybų dėl prekybos rezultato, nes nuo jo gali smarkiai priklausyti viso pasaulio ūkio likimas.

Plačiau – reportaže