Naujienų srautas

Pasaulyje2019.02.14 17:27

ES stebės, ar Kinija nebando perimti strateginių įmonių

BNS 2019.02.14 17:27

Vis didėjant nerimui dėl Kinijos investicijų, Europos Sąjunga (ES) ketvirtadienį žengė svarbų žingsnį link savo tikslo sugriežtinti strateginiuose sektoriuose, pavyzdžiui, ryšių ar dirbtinio intelekto, užsienio bendrovių planuojamų perėmimų tikrinimą.

Pagal Europos Parlamento patvirtintą pasiūlymą, ES šalys kitoms valstybėms narėms teiks informaciją apie užsienio investicijas, kai šios bus susijusios su viešąja tvarka ar saugumu.

„Privalome apginti Europos strateginius interesus“, – pareiškė Europos Komisijos pirmininkas Jeanas Claude‘as Junckeris po Parlamente įvykusio balsavimo.

„Ir tam mums reikia tikrinti užsienio bendrovių vykdomus įsigijimus, susijusius su strateginiu Europos turtu“, – pažymėjo Komisijos vadovas ir patikino, kad Europa tebebus atvira investicijoms.

Už atitinkamą teisės akto projektą balsavo 500 europarlamentarų. Keturiasdešimt devyni balsavo prieš, o 56 susilaikė.

Tikimasi, kad Europos Sąjungos šalys šias taisykles patvirtins kovo 5 dieną. Jos įsigaliotų po 18 mėnesių.

Naujosiomis taisyklėmis siekiama apsaugoti energetikos, transporto, ryšių, duomenų ir finansų, taip pat technologijų, įskaitant puslaidininkius, dirbtinį intelektą ir robotų techniką, bei kitus strateginiais laikomus sektorius.

Europos Parlamento derybininkai prie tokių sektorių taip pat priskyrė vandens tiekimą, sveikatos apsaugą, gynybą, žiniasklaidą, biotechnologijas ir maisto saugumą.

Vis didėjant nerimui dėl Kinijos investicijų, Europos Komisija daugiau kaip metus ragino įtvirtinti perėmimų tokiuose sektoriuose priežiūrą.

Už prekybą atsakinga Komisijos narė Cecilia Malmstrom šią savaitę pareiškė, kad teisės akto projektas „nieko nediskriminuoja“, tačiau pripažino, jog nuogąstavimai dėl Kinijos „niekam nėra paslaptis“.

Komisijos pirmininko pavaduotojas Andrusas Ansipas gruodį atkartojo Jungtinių Valstijų pareikštus įspėjimus apie grėsmę, kurią kelia Kinijos telekomunikacijų milžinė „Huawei“, nes ji pagal Kinijos įstatymus privalo bendradarbiauti su Pekino žvalgybos tarnybomis.

ES šalims rengiantis diegti penktosios kartos mobiliojo ryšio tinklus, kurie užtikrins beveik momentinį junglumą, didžiulius duomenų perdavimo pajėgumus ir ateities technologijų atsiradimą, „Huawei“ jose laikoma patrauklia investuotoja.

„Užsienio valstybių prekybos centras“

„Huawei“ atkakliai neigia, kad jos įranga galėtų būti naudojama šnipinėjimui.

„Kai kurios užsienio valstybės planuoja savo ekonominio užkariavimo užsienyje politiką“, – įspėjo Prancūzijai atstovaujantis europarlamentaras Franckas Proustas, vadovavęs Parlamento derybininkų grupei, kuri dalyvavo institucijų derybose dėl ketvirtadienį patvirtinto teisės akto projekto.

„Europa ką tik apsiginklavo priemone, kuri jai leis reaguoti į tokio pobūdžio strategiją ir netapti didžiųjų valstybių prekybos centru“, – pridūrė jis.

Pagal ketvirtadienį patvirtintą teisės akto projektą ES valstybės narės dalysis informacija apie tiesiogines užsienio investicijas (TUI) ir galės reikšti savo nuomonę apie tokias investicijas, kurias planuojama atlikti kitose valstybėse narėse.

Komisija galės prašyti, kad atitinkama šalis suteiktų informacijos, ir galės jai nusiųsti savo nuomonę, tačiau galutinį sprendimą visgi priims ta šalis, kurioje planuojamos tokios investicijos.

Naujoji sistema bus sukurta remiantis įvairiomis panašiomis sistemomis, kurios jau veikia 14 ES šalių – Lietuvoje, Latvijoje, Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje, Suomijoje, Prancūzijoje, Vengrijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Lenkijoje, Portugalijoje, Ispanijoje ir Didžiojoje Britanijoje, – ir jas papildys.

Investicijų tikrinimo kampaniją J. C. Junckeris pradėjo 2017 metų rugsėjį Europos Parlamente sakydamas savo metinę kalbą.

Prieš tai Vokietijos ir Italijos palaikymą pelnęs Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas Briuselio paprašė parengti strategiją, kuri leistų atremti Kinijos bendrovių perėmimų Europoje bangą.

Vokietiją gi privertė sunerimti šalies technologijų sektoriuje tuomet įgyvendinti įsigijimo sandoriai ir visų pirma pramoninių robotų bendrovės „Kuka“ perėmimas, kurį įgyvendino Kinijos buitinės technikos gamintoja „Midea“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi