Pasaulyje

2019.02.14 17:36

Venesuelos režimą išlaiko nelegaliose aukso kasyklose dirbantys žmonės

Užsienio valstybėms vis labiau spaudžiant Venesuelą, šalies prezidentas Nicolas Maduro naudojasi aukso atsargomis. Jos siunčiamos į užsienį, o mainais Venesuelos režimas gauna pinigus ir maisto produktus.

JAV didina spaudimą Venesuelos režimui. Pritaikius sankcijas valstybinei naftos gavybos ir perdirbimo įmonei PDVSA, N. Maduro vyriausybė kliaunasi auksu.

Finansinės operacijos atliekamos ne bankuose, bet šalies pietuose esančiose dažnai nelegaliose aukso kasyklose. Skaičiuojama, kad čia dirba jau maždaug 300 tūkst. venesueliečių. Čia dirbantys žmonės gauna apie 20 kartų didesnį už vidutinį atlyginimą.

Tačiau aukso karštinę apėmusius žmones kankina įvairios ligos, tarp jų ir maliarija, bei dažnos žmogžudystės.

„Dažnai įvyksta griūčių, gali būti palaidotas gyvas. Nors rizikų yra, reikia dirbti. Kaip kitaip galima išlaikyti namus? – sako kasykloje dirbantis Jose Rondonas.

Aukso grynuoliai keliauja pas vietinius supirkėjus. Šie aukso grynuolius pristato N. Maduro vyriausybei.

Už auksą atlygis supirkėjams ir darbininkams mokamas bolivarų valiuta, kurios kursas krenta kone kas valandą. Venesuelos centrinio banko duomenimis, N. Maduro vyriausybė per pastaruosius du metus iš aukso kasėjų nusipirko 17 tonų grynuolių, kurių vertė apie 575 mln. eurų.

Bet šalies opocizija oficialiais skaičiais abejoja. „Niekas nežino, kiek aukso yra išgaunama. Kiek aukso yra parduodama Turkijai“, – teigia opozicijos narys Americo de Garcia.

Nuo 2016 m. N. Maduro Turkijoje lankėsi keturis kartus. Ankaros duomenimis, iš Venesuelos praėjusiais metais gauta aukso, kurio vertė beveik 800 mln. eurų.

Anot agentūros „Reuters“ turkų produktai tampa svarbia N. Maduro maisto programos dalimi.

„Ir toliau auksą kitoms šalims pardavinėsime skaidriai bei teisėtai, niekas negali kištis į šį procesą“, – sako Venesuelos lyderis N. Maduro.

Šis džiunglių auksas keliauja ir į Rusiją bei Jungtinius Arabų Emyratus (JAE).

JAV jau anksčiau įspėjo Venesuelą, kad per Turkiją šis auksas gali atsidurti ir Irane, o tai pažeistų Vašingtono įvestas sankcijas.

Manoma, kad dalis Venesuelos užsienio aukso atsargų yra Didžiosios Britanijos banke. Šių atsargų vertė gali siekti 1 mlrd. eurų. Dabar šį auksą N. Maduro siekia atsiimti.

Plačiau žiūrėkite Aurimo Pečiukaičio reportaže.