Pasaulyje

2019.02.14 15:51

JAV viceprezidentas Varšuvoje liepia ES sąjungininkėms izoliuoti Iraną

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS2019.02.14 15:51

Jungtinių Valstijų rengiamą Artimųjų Rytų konferenciją Varšuvoje Izraelio premjeras vadina gyvenime nematytu „lūžio tašku“. Benjamino Netanyahu teigimu, pirmą kartą Izraelis ir Arabų šalys sutaria, kad pagrindinė problema – Iranas. O JAV viceprezidentas Mike`as Pence`as ketvirtadienį pareikalavo, kad Europos Sąjungos sąjungininkės pasitrauktų iš Baracko Obamos branduolinio susitarimo su Iranu.

M. Pence`as pavadino Iraną „didžiausia grėsme taikai ir saugumui Artimuosiuose Rytuose“ bei apkaltino Teherano režimą savo ambicijomis regione planuojant „naują Holokaustą“.

M. Pence`as pasmerkė naująją Prancūzijos, Vokietijos ir Didžiosios Britanijos iniciatyvą, leidžiančią Europos verslui ir toliau prekiauti su Iranu nepaisant JAV sugrąžintų sankcijų Teheranui.

„Tai yra neprotingas žingsnis, kuris tiktai sustiprins Iraną, susilpnins ES ir padidins atstumą tarp Europos ir Jungtinių Valstijų“, – teigė JAV viceprezidentas.

„Atėjo laikas mūsų partneriams europiečiams pasitraukti iš branduolinio susitarimo su Iranu ir padėti mums daryti diplomatinį spaudimą, kuris užtikrintų iraniečiams, regionui ir pasauliui taiką, saugumą ir laisvę, kurių jie nusipelnė“, – pridūrė jis.

„JAV stovi su Lenkija“

Lenkijoje dislokuoti Jungtinių Valstijų kariai ketvirtadienį fotografavosi su viceprezidentu M. Pence`u, kuris kartu su Lenkijos prezidentu Andrzeju Duda trečiadienį dalyvavo ceremonijoje, skirtoje raketų įsigijimo sutarčiai užbaigti. Lenkija iš Amerikos pirks HIMARS raketų sistemų už 365 mln. eurų ir taip siekia įtikinti Vašingtoną didinti dislokuotų savo karių skaičių Lenkijoje.

Nors Jungtinės Valstijos, kol kas to daryti nežada, M. Pence`as Varšuvoje pakartojo Amerikos įsipareigojimą ginti Lenkiją ir NATO.

„Stovėsime su jumis. Jungtinės Valstijos stovi su Lenkija, kaip pačio sėkmingiausio tarpusavio gynybos aljanso istorijoje dalis. Ir taip bus visada“, – patikino JAV viceprezidentas.

„Istorinis lūžio taškas“

M. Pence`as atvyko į Artimųjų Rytų konferenciją, kurioje užsienio reikalų ministrai iš 60-ties šalių sieks ieškoti sprendimų didžiausioms regiono krizėms – Sirijai, Jemenui, Izraelio ir palestiniečių konfliktui.

Temų daug, tačiau pagrindinė ir vienijanti – Iranas, kurį pažaboti ir siekia pagrindinė konferencijos rėmėja, Amerika. Trečiadienį per vakarienę viename kambaryje susitiko Izraelio premjeras ir aukščiausi Saudo Arabijos, Jungtinių Arabų Emyratų bei Bahreino pareigūnai – valstybių, kurios nepripažįsta Izraelio, tačiau Benjaminas Netanyahu tai vadina „istoriniu lūžiu“.

„Mano nuomone, tai, kas buvo vakar, yra nepaprasta, tai istorinis lūžio taškas – Izraelio premjeras ir keli Arabų valstybių užsienio reikalų ministrai sutiko su visiškai vieninga pozicija, aiškumu ir aiškiu supratimu, kad didžiausia grėsmė taikai ir stabilumui Artimuosiuose Rytuose yra Iranas, Irano režimas. Matėme solidarumą ir vienybę, kokios per savo gyvenimą tikrai nepamenu, tai milžiniškas pokytis“, – sakė Izraelio premjeras.

Visos strėlės į Iraną

Iranas, švęsdamas Islamiškosios revoliucijos keturiasdešimtmetį, nenustojo grasinti Vašingtonui. Irano režimas kalba apie „mirtį Amerikai“ ir Izraelio sunaikinimą. Po to, kai Vašingtonas pasitraukė iš Irano branduolinės programos sutarties, retorika dar sugriežtėjo.

Amerikos diplomatijos vadovas Mike`as Pompeo tikina, kad Iranas kursto beveik visus Artimųjų Rytų konfliktus nuo Sirijos iki Jemeno

„Matome, kad tai mūsų pastangos priversti Iraną elgtis kaip normalią valstybę – nustoti remti hučių sukilėlius, „Hamas“, „Hezbollah“, nustoti remti Irako sukilėlius, šiitų sukilėlius Irake, jų pastangas Sirijoje. Visi šie veiksmai destabilizuoja Artimuosius Rytus“, – kalbėjo JAV valstybės sekretorius M. Pompeo.

Jemeno pilietinis karas yra vienas kruviniausių šiuo metu pasaulyje vykstančių konfliktų, o dėl jo šalyje badauja milijonai gyventojų daugiausia – vaikai.

Plačiau – reportaže

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.