Pasaulyje

2019.02.14 15:28

NATO stiprina parengtį „nenuspėjamame pasaulyje“

NATO gynybos ministrai Briuselyje patvirtino politines gaires pajėgų planavimui, kad aljansas būtų pasirengęs atsakyti į Rusijos grėsmę. Aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį pareiškė, kad NATO svarsto galimybę sustiprinti buvimą Juodosios jūros regione.

Aljansas pernai sutarė užtikrinti tokią parengtį, kad prireikus, per 30 dienų būtų galima surinkti 30 batalionų, 30 oro eskadrilių ir 30 laivų.

NATO vadovas sveikino, kad prie šios sistemos prisijungia dar kelios šalys su savo pajėgumais. Pasak Jenso Stoltenbergo, tai ne tik pagerins parengtį, bet ir leis tolygiau dalytis našta, ypač kai netrukus 80 proc. NATO gynybos išlaidų teks šalims, nepriklausančioms Europos Sąjungai.

Po ministrų pasitarimo kalbėdamas apie paramą Ukrainai, J. Stoltenbergas užsiminė, kad svarstoma galimybė sustiprinti NATO vaidmenį Juodosios jūros regione.

„Nagrinėjame, ar galime ir toliau didinti mūsų buvimą Juodojoje jūroje“, – pareiškė jis po NATO šalių gynybos ministrų pasitarimo.

„Už kelių dienų NATO laivai Juodojoje jūroje dalyvaus pratybose“, – priminė generalinis sekretorius.

Pasak jo, remdamas Ukrainą Aljansas jau sutelkė Juodosios jūros regione daugiau jūrų, oro ir sausumos pajėgų.

Ministrai susitikime taip pat atidžiai klausė laikinojo Jungtinių Valstijų gynybos sekretoriaus – mėgina įvertinti Amerikos politikos pokyčius, kai žadama išvesti pajėgas iš Sirijos ir deramasi su Talibanu Afganistane, kur NATO laiko didžiausią savo misiją.

„Joks sąjungininkas negali atsipalaiduoti, – Briuselyje kalbėjo NATO generalinis sekretorius J. Stoltenbergas. – Turime daryti daugiau, investuoti daugiau ir didinti mūsų pajėgų parengtį. Pavyzdžiui, prisidėti prie šios naujos parengties iniciatyvos. Ji leis NATO dorotis su mažiau nuspėjamu ir neaiškesniu pasauliu. Geriausias būdas – turėti parengtas pajėgas, kurios prireikus gali būti panaudotos. Stiprų ir pasirengusį aljansą turėti reikia ne norint provokuoti konfliktą, bet užkirsti jam kelią. Taip sugebėjome išsaugoti taiką ir užkirsti kelią konfliktui jau 70 metų.“

Plačiau – reportaže