Pasaulyje

2019.02.14 09:58

Europos Komisija reguliuos visus dujotiekius

Naujausi Europos Sąjungos dujų importo vamzdynais normų papildymai neužkerta kelio Rusijai statyti antrą „Nord Stream“ liniją per Baltiją, bet gali priversti Kremlių keisti šio projekto valdymo struktūrą, nes dabar ir jis bus reguliuojamas pagal bendras Europos Sąjungos energetikos taisykles.

Rusijos siekis pastatyti „Nord Stream 2“ liniją bei Turkijai skirtą jūrinį dujotakį ir taip apeiti Ukrainą kaip dujų tranzito šalį pridarė daug problemų Vokietijai. Berlynas vis dar tikina, kad „Nord Stream 2“ yra komercinis projektas, leisiantis šaliai lengviau konkuruoti dėl energijos išteklių su tokiomis galybėmis kaip Kinija.

Savo ruožtu Rytų Europos saugumu susirūpinę amerikiečiai vis dėlto įkalbėjo vokiečius diversifikuoti dujų importą ir pasistatyti suskystintųjų gamtinių dujų terminalų.

Vokietijos ekonomikos ministras Peteris Altmaieris kalbėjo: „Turime apsispręsti dėl galimų valstybės subsidijų dydžio. Tai ir regioninės, ir struktūrinės politikos reikalas, taip pat ir valstybinio reguliavimo. Esu nusiteikęs optimistiškai, kad mažiausiai du terminalai bus pastatyti per labai trumpą laiką.“

Vašingtonas netgi pagrasino sankcijomis dėl „Nord Stream 2“, bet vokiečiai ir prancūzai, radę kompromisą dėl šio projekto reguliavimo pagal patobulintas ES energetikos taisykles, sako, kad perdavė nemažą dalį įgaliojimų Europos Komisijai ne dėl amerikiečių spaudimo.

„Europos Komisija turės prisiimti atsakomybę dėl derybų su trečiosiomis šalimis arba įpareigos šalį narę derėtis. Bet baigus derybas reikės informuoti apie rezultatą Europos Komisiją – prieš ką nors pasirašant“, – sakė projekto autorius Europos Parlamento narys Jerzy Buzekas.

Šį strateginį dujotakių reguliavimo projektą dar turės patvirtinti Europos Parlamentas ir visos bendrijos šalys.

„Visa direktyva įsigalios ne vėliau kaip birželį, jeigu Europos Parlamentas balsuos balandžio viduryje. Ji galios ir „Nord Stream 2“. Jis bus tiesiamas ir veiks pagal Europos Sąjungos taisykles, tai mums labai svarbu. Jokios derybos negali vėlinti taisyklių įsigaliojimo – tai taip pat didelė derybų sėkmė“, – sakė J. Buzekas.

JAV energetikos sekretoriaus pavaduotojas Danas Brouillette`as sako, kad sprendimas padrąsinantis.

„Lauksime kitų šio proceso žingsnių. Labai įdėmiai stebėsime, kaip įgyvendinamas šis susitarimas, bet turiu pasakyti, kad apskritai mus tai padrąsino“, – sakė jis.

Maskvoje tokios naujienos didelio džiaugsmo nesukėlė, nes naujos Europos Sąjungos normos gali padidinti „Nord Stream 2“ dujotiekio statybos kainą ir komplikuoti jo valdymą.

„Rusijos pusė tęsia šio projekto realizavimą su kolegomis iš konsorciumo, tikimės, kad šis projektas bus įgyvendintas“, – pakomentavo Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Pagal papildytas Europos Sąjungos taisykles, „Nord Stream“ dujotakio nebegalės kontroliuoti dujų savininkas – „Gazprom“. Be to, neaišku, kaip techniškai ir politiškai reikės įgyvendinti reikalavimą, kad bent 10 proc. dujotakio pajėgumo turės atitekti trečiųjų šalių dujų tiekėjams.

Plačiau – reportaže