Naujienų srautas

Pasaulyje2019.02.13 20:42

Ispanijos premjeras sprendimą dėl pirmalaikių rinkimų paskelbs penktadienį

BNS 2019.02.13 20:42

Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchezas penktadienį turėtų paskelbti, ar šauks pirmalaikius parlamento rinkimus po to, kai dešiniojo sparno ir Katalonijos separatistų įstatymų leidėjai atmetė 2019 metų Ispanijos biudžeto projekto projektą.

Socialistas ministras pirmininkas, birželį atėjęs į valdžią su 17 katalonų įstatymų leidėjų pagalba ir vadovaujantis mažumos vyriausybei, buvo priklausomas nuo jų balsų, kad biudžeto projektas būtų priimtas nacionaliniame parlamente.

Tačiau pastarieji atsisakė palaikyti vyriausybę, protestuodami prieš Katalonijos separatistų lyderių teismą už maištą.

„Kabinetas posėdžiaus penktadienį. Vyriausybės vadovo Pedro Sanchezo sprendimas (dėl rinkimų) bus paskelbtas po susitikimo“, – pranešė šaltinis vyriausybėje.

Kiti eiliniai parlamento rinkimai turėtų vykti 2020-ųjų viduryje.

Visuomenės apklausos rodo, kad pirmalaikiai rinkimai leistų dešiniesiems, įskaitant neseniai atsiradusią kraštutinių dešiniųjų partiją, užsitikrinti daugumą parlamente.

„Laikas baigėsi“

P. Sanchezo vadovaujami socialistai jau pasirinko į rinkimų kampanijos šūkius panašų toną ir apkaltino konservatorius bei Katalonijos separatistus užblokavus biudžetą, kuriame buvo numatyta didelis finansavimas socialinėms programoms.

„Šios šalies dešinysis sparnas mėgina sutrukdyti socialiniam progresui, kuriuo vadovaujasi šis biudžetas ir ši vyriausybė“, – socialistams pralaimėjus balsavimą pareiškė biudžeto ministrė Maria Jesus Montero.

Ji pridūrė, kad dešinieji „mėgina neleisti šaliai judėti į priekį“ ir užsiminė, jog veikiausiai bus šaukiami pirmalaikiai rinkimai, bet nuo tolesnių komentarų susilaikė.

Konservatorius įsiutino socialistų vyriausybės sprendimas susėsti prie derybų stalo su Katalonijos valdžia, Madridui mėginant sumažinti įtampą šiame šiaurės rytiniame regione, kuris 2017 metų spalį pamėgino atsiskirti nuo Ispanijos.

Nors valdantieji tvirtina, kad inicijavo derybas siekdami rasti sprendinį krizei, besitęsiančiai, nes Katalonijos vyriausybė tebenori nepriklausomybės, opozicija apkaltino juos nusileidus separatistams, kad išsaugotų valdžią savo rankose.

Konservatyviosios Liaudies partijos (PP) lyderio Pablo Casado teigimu, biudžeto atmetimas liudija, kad „Pedro Sanchezo laikas ministro pirmininko poste baigėsi“.

AFP/Scanpix nuotr.

„Dabar būtina skubiai šaukti visuotinius rinkimus“, – pareiškė jis.

Be socialinių priemonių biudžete taip pat buvo numatyta padidinti investicijas Katalonijai.

Nepaisant to, prasidėjus teismui dėl separatistų lyderių vaidmens, kai 2017 metais buvo pamėginta atsiskirti nuo Ispanijos, anksčiau P. Sanchezą palaikę katalonų įstatymų leidėjai praėjusią savaitę pateikė pataisas, kuriomis siekė užblokuoti biudžeto priėmimą.

Penktadienį derybos tarp Madrido ir Katalonijos vyriausybių žlugo.

Galiausiai trečiadienį 191 iš 350 parlamentarų balsavo už minėtas pataisas ir atmetė vyriausybės paruoštą biudžetą.

Pirmalaikiai rinkimai

Teoriškai P. Sanchezo vyriausybė šiemet galėtų pratęsti 2018 metų biudžetą. Vis dėlto analitikai spėja, kad atsižvelgiant į dabartinį politinį klimatą ir faktą, kad P. Sanchezas turi labai mažai palaikymo, jam teks šaukti pirmalaikius rinkimus.

„Teisiškai jis nėra įpareigotas to padaryti“, – sakė analitinio centro „Teneo Intelligence“ tyrimų direktoriaus pavaduotojas Antonio Barroso.

„Tačiau politiniu požiūriu kyla klausimas, ar vyriausybė būtų pateisinta“, jeigu nepaskelbtų rinkimų, pridūrė ekspertas.

Įvairios viešosios nuomonės apklausos rodo, kad po rinkimų daugumą parlamente galėtų užsitikrinti dešinieji – PP, centro dešinės partija „Ciudadanos“ ir kraštutinių dešiniųjų judėjimas „Vox“.

Net prieš balsavimą socialistų vyriausybė kaltino dešiniąsias ir separatistines partijas priešinantis socialiai orientuotam biudžetui, kuris iš esmės skirtųsi nuo griežto taupymo programų, vykdytų ankstesnio premjero Mariano Rajoy ministrų kabineto.

„Po septynerius metus trukusios socialinės neteisybės dešiniosios jėgos ir judėjimas už nepriklausomybę balsuos prieš socialiai teisingą biudžetą“, – antradienį socialiniame tinkle „Twitter“ parašė P. Sanchezas.

„Abu nori to paties: kad Katalonija kariautų pati su savimi, ir kad Ispanija kariautų pati su savimi“, – pridūrė premjeras.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi