Pasaulyje

2019.02.13 16:56

Lenkijoje vykstančioje konferencijoje dėl Artimųjų Rytų pilna natsakytų klausimų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.02.13 16:56

Varšuvoje prasidėjo konferencija, skirta padėčiai Artimuosiuose Rytuose aptarti. Joje dalyvauja apie 60 delegacijų. Lietuvai atstovauja užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Lenkijos vyriausybė konferenciją surengė drauge su JAV. Analitikai perspėja, kad ši konferencija gali dar labiau komplikuoti Varšuvos santykius su kitomis Europos Sąjungos narėmis, ypač jei šalis palaikys JAV prezidento Donaldo Trumpo politiką Izraelio ir palestiniečių konflikte ir Irano atžvilgiu.

Aukščiausio rango konferencijos svečiai – Amerikos viceprezidentas Mike`as Pence`as ir Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu. Europos Sąjungos šalys atsiuntė žemesnio rango atstovus, nedalyvauja ES užsienio politikos vadovė Frederica Mogherini. Jų požiūris nesutampa su D. Trumpo politika, kuris į Jeruzalę iš Tel Avivo perkėlė Amerikos ambasadą.  Kita vertus, šalys nenori dalyvauti prieš Iraną nukreiptame sambūryje, spėja analitikai.

„Ši konferencija, ko gero, prieš Lenkijo svalią, laikoma nukreipta prieš Iraną. Jos fonas – ginčas dėl sutarties su Iranu, Amerikos politika. D. Trumpas pasitraukė iš sutarties dėl Irano branduolinių ambicijų pažabojimo, ir šį konferencija gali padėti JAV  tą pasitraukimą įteisinti“, – teigia analitikas Piotras Buras.

Buvusio Lenkijos užsienio reikalų ministro Radoslawo Sikorskio nuomone, D. Trumpas esą netgi naudojasi Lenkija, kad suskaldytų Europos Sąjungą, kurią laiko pagrindine varžove ekonomikoje. 

„Mano nuomone, vienai Europos Sąjungai neužtenka politinio svorio, kad iš tiesų darytų įtaką Artimuosiuose Rytuose. Tik drauge su Jungtinėmis Valstijomis demokratinių šalių bendruomenė gali daryti teigiamą įtaką, pasiekti taikos ir stabilumo Artimuosiuose Rytuose“, – teigia Lenkijos užsienio reikalų ministras Jacekas Czaputowiczius

JAV valstybės sekretorius anksčiau yra pareiškęs, kad konferencijoje bus kalbama, kaip mažinti Irano destabilizuojantį vaidmenį Artimuosiuose Rytuose. Teheranas tuo pasipiktino, iškvietė aiškintis Lenkijos ambasadorių. Šiandien Iranas pareiškė, kad konferencija žlugo dar neprasidėjusi. Iš tiesų, jos darbotvarkė kiek miglota. Apie rezultatus turėtų būti galima kalbėti rytoj, po JAV viceprezidento ir Izraelio ministro pirmininko Benjamino Netanyahu kalbų.

„Buriama pasaulinė koalicija svarbiai misijai – mažinti riziką, kuri per ilgai kyla iš Artimųjų Rytų“, – sako JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo.

Varšuvoje taikos planą, kurį rengė 2 metus, turėtų pristatyti  Amerikos prezidento žentas ir patarėjas Jaredas Kushneris, bet tik jo metmenis. Amerikiečiai nori palaukti iki balandžio 9-ąją vyksiančių rinkimų Izraelyje, esą kad sunkiai priimtinos plano detalės nesutrukdytų Benjaminui Netanyahu likti valdžioje.

Po to derybos esą įsibėgės, nes norima jas baigti iki rinkimų kampanijos JAV, nes tie patys plano siūlymai gali sutrukdyti D. Trumpui būti perrinktam antrai kadencijai. 

JAV Valstybės sekretorius iš Varšuvos buvo nuvykęs į Ožyšą, kur stebėjo NATO šaudymo pratybas, susitiko su Amerikos kariais.

Konferencija dėl Artimųjų Rytų Varšuvoje surengta vykstant deryboms dėl nuolatinės amerikiečių karinės bazės Lenkijos teritorijoje. Pentagonas paneigė JAV ambasadorė pažadą, kad Lenkijoje bus dislokuota gerokai daugiau amerikiečių karių nei dabar esantys 4 tūkstančiai.

Dėl nuolatinės amerikiečių karinės bazės, kurią Lenkijos prezidentas pasiūlė pavadinti „Trumpo fortu“, kol kas – tyla. Derybos vyksta, Pentagonas išvadas turėtų paskelbti kovą.

Lenkijos prezidentas ir JAV viceprezidentas padėjo tašką sandoryje dėl mobiliųjų raketų leidimo sistemų, kurias už 414 mln. dolerių Lenkija perka iš JAV. Kovo mėnesį Lenkija pasirašė sutartį įsigyti priešraketinės gynybos sistemą „Patriot“.  

Plačiau žiūrėkite reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.