Pasaulyje

2019.02.13 14:38

Britų vyriausybė neigia sąmokslą dėl paskutinės minutės „Brexit“ balsavimo

BNS, ELTA 2019.02.13 14:38

Didžiosios Britanijos vyriausybė trečiadienį paneigė slapta planuojanti sąmokslą priversti parlamentarus paskutinę minutę dėl „Brexito“ rinktis pakoreguotą susitarimą arba ilgam atidėti išstojimą iš Europos Sąjungos.

Televizija ITV pranešė nugirdusi ministrės pirmininkės Theresos May vyriausiąjį „Brexit“ derybininką Olly Robbinsą viename Briuselio bare sakant, kad Europos Sąjunga tikriausiai leis Britanijai atidėti išstojimo datą, kuri dabar numatyta kovo 29-ąją.

Toks žingsnis iš esmės reikštų, kad pašalinama galimybė Britanijai išstoti iš ES be sutarties.

ITV pranešė girdėjusi, kaip O. Robbinsas, viena svarbiausių figūrų „Brexit“ derybose, pirmadienį kalbėjosi su kolegomis vieno viešbučio bare.

Kaip teigiama, jis užsiminė, kad jei britų parlamentarai, kurie tvirtai atmetė Londono ir Briuselio pasiektą susitarimą, nebalsuos už pakoreguotą susitarimą, „Brexit“ bus ilgam atidėtas.

„Klausimas tas, ar Briuselis aiškiai nurodo pratęsimo sąlygas. Galiausiai jie tikriausiai tiesiog suteiks mums pratęsimą, – transliuotojas citavo O. Robbinsą. – Pratęsimas įmanomas, bet jei jie nebalsuos už susitarimą, tada pratęsimas bus ilgas.“

„Privatus pokalbis“

Vyriausybė tvirtina siekianti, kad šalis iš ES išstotų numatytu laiku ir su sutartimi.

Vyriausybės atstovas sakė: „Nekomentuosime tariamų komentarų iš privataus pokalbio, kuris, kaip sakoma, buvo nugirstas viešbučio bare.“

„Brexit“ sekretorius Stephenas Barclay neigė, kad cituoti O. Robbinso komentarai atspindi oficialią vyriausybės politiką.

„Mes įsipareigoję išstoti kovo 29-ąją, – BBC radijui sakė jis. – Niekas nesuinteresuotas pratęsimu be jokio aiškumo.“

Th. May antradienį paprašė parlamentarų daugiau laiko pastangoms atgaivinti „Brexit“ susitarimą, bet opozicija tai pavadino manevru siekiant išeikvoti laiką.

Pasak Th. May, „vyksta lemiamas derybų etapas“ ir parlamentarams reikia išlikti ramiems, kad būtų pasiekti išstojimo sutarties pakeitimai, pirmiausia dėl apsidraudžiamųjų priemonių Airijos sienai.

Pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos atstovas „Brexit“ klausimais Keiras Starmeris trečiadienį sakė, kad Th. May palaiko parlamento lūkesčius „apsimesdama, kad daroma pažanga“.

Leiboristai pateikė vieną pataisą parlamento ketvirtadienio debatams, kuria vyriausybė būtų priversta arba pateikti susitarimą balsavimui iki vasario 27-osios, arba leisti parlamentui perimti „Brexit“ proceso kontrolę.

Ragina nusileisti

ES turėtų pasiūlyti Jungtinei Karalystei nuolaidų „Brexito“ derybose, BBC pareiškė Vokietijos IFO ekonomikos tyrimų instituto vadovas Gabrielis Felbermayras.

IFO instituto vadovo teigimu, reikia imtis priemonių, kad Europos Sąjunga ir JK po 2020-ųjų pasiliktų muitų sąjungoje. G. Felbermayras tikino, kad „Brexito“ neapibrėžtumas labiausiai veikia Vokietijos verslą.

„Verslo įmonės jau kenčia“, – įspėjo jis.

Pasak IFO instituto vadovo, Vokietijos eksportas į JK nuo 2016 m. vasaros, kai Jungtinė Karalystė referendume balsavo dėl „Brexito“, sumažėjo 10 proc. Instituto skaičiavimais, Vokietijos bendrasis vidaus produktas (BVP) ilguoju laikotarpiu gali sumažėti tarp 0,2 ir 0,5 proc., o trumpuoju laikotarpiu poveikis šalies ekonomikai būtų dar didesnis.

„Visos šios situacijos neapibrėžtumas Vokietijos verslui brangiai kainuoja“, - sakė G. Felbermayras.

G. Felbermayras pabrėžė, kad labiausiai ekonomikai kenkia ne įvedami muitai ar patikros muitinėje. „Daugiausia žalos daro visiškas neapibrėžtumas, kuris jau dvejus metus kenkia ekonominiam aktyvumui“, – teigė instituto vadovas.

Nors Vokietijos verslo grupės pritaria griežtai Europos Komisijos (EK) pozicijai „Brexito“ klausimu, G. Felbermayro teigimu, ES turėtų nusileisti Jungtinei Karalystei.

„ES turėtų bent trumpam pasiūlyti atšaukti įvairius terminus, kuriais varžoma JK, ir leisti Bendrijai bei Jungtinei Karalystei likti muitų sąjungoje net ir po 2020-ųjų“, – siūlė G. Felbermayras.

Vadovas taip pat pridūrė, kad didelių verslo įmonių atstovai nuolat ragina Komisiją nusileisti ir rasti sprendimą, nes „visi žino, kad abi pusės patirtų nuostolių kietojo „Brexito“ atveju“.