Pasaulyje

2019.02.13 10:39

M. Pompeo žada nutraukti dešimtmetį trukusį JAV atsitraukimą iš Vidurio Europos

LRT.lt2019.02.13 10:39

Buvusios komunistinės šalys Vidurio ir Rytų Europoje yra ypatingai pažeidžiamos dėl Rusijos ir Kinijos bandymų išplėsti savo įtaką, lankydamasis Varšuvoje kalbėjo JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo. Jis taip pat žadėjo pakeisti dešimtmetį trukusį JAV „atsitraukimą“ iš regiono.

„Maskva ir toliau naudoja energiją kaip politinį ginklą geopolitiniais tikslais, – naujienų agentūra AP cituoja JAV diplomatijos vadovo žodžius, pasakytus antradienį Varšuvoje. – Mes tęsiame darbą su Lenkija ir kitais panašiai mąstančiais Europos sąjungininkais ir partneriais, kad sustabdytume Rusijos siūlomą „Nord Stream 2“ vamzdyną, kuris pakenks Europos energetiniam ir nacionaliniam saugumui bei susilpnins Ukrainą.“

M. Pompeo, kuris šią savaitę lankosi penkiose Vidurio Europos šalyse, paminėjo Berlyno sienos griuvimo 30-metį ir nuo to laiko pasiektus laimėjimus įtvirtinant demokratiją, kuriems, pasak JAV atstovo, grėsmę kelia Rusija ir Kinija.

Be Maskvos bandymų padaryti Europą priklausomą nuo rusiškos energijos, M. Pompeo perspėjo apie Kinijos vaidmenį žemyno telekomunikacijų tinkluose.

Atsakydamos į šias grėsmės, Jungtinės Amerikos Valstijos ketina plėsti savo įsitraukimą Europoje per glaudesnį bendradarbiavimą gynybos srityje ir mainų programas. M. Pompeo pabrėžė, kad Vašingtonas ketina keisti dešimtmetį trukusią „atsitraukimo“ iš Vidurio ir Rytų Europos politiką, kuri, pasak jo, paliko regione „vakuumą“ ir leido Rusijai su Kinija juo pasinaudoti.

Prieš tai kalbėdamas Bratislavoje M. Pompeo sakė, kad dėl savo istorijos ir geografinės padėties Slovakija „ypatingai gerai supranta, kad Rusija ir toliau vaidina agresyvų vaidmenį regione“.

Jis taip pat perspėjo, kad šalis turi „saugotis Kinijos ekonominių ir kitokių pastangų sukurti priklausomybę ir manipuliuoti jūsų politine sistema“.

„Tai tikra, tai vykdoma tikslingai ir jie bando daryti dalykus, grasinančius jūsų suverenumui“, – sakė M. Pompeo.

Varšuvoje antradienį JAV valstybės sekretorius pakartojo ir Budapešte išsakytus nuogąstavimus, kad Vašingtonas gali būti priverstas mažinti tam tikras operacijas Europoje ir kitur, jei šios šalys ir toliau bendradarbiaus su Kinijos technologijų milžine „Huawei“.

Pasak jo, JAV susirūpinusi kinų bendrovės verslo praktikomis ir motyvais Europoje, ypač NATO ir Europos Sąjungos šalyse.

„Mes paskelbėme, kokios su tuo susijusios rizikos – rizikos šalies piliečių asmeninei informacijai, rizikos, kylančios iš šios technologijos diegimo tinklų sistemose“, – sakė M. Pompeo.

JAV perspėjo sąjungininkes, kad jei jos naudos „Huawei“ technologiją naujuose 5G bevielio interneto tinkluose, Kinijos valdžia galės priversti bendrovę perduoti duomenis apie šiais tinklais perduodamus duomenis.

Kinija kaltinimus atmeta ir kaltina JAV bandymais tokiu būdu atsikratyti konkurento.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt