Pasaulyje

2019.02.12 10:57

M. Pompeo vilioja Vengriją toliau nuo Rusijos, arčiau JAV

BNS2019.02.12 10:57

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo pirmadienį išreiškė viltį, kad Amerikos mėginimai atnaujinti dialogą su Vengrijos prezidentu Viktoru Orbanu padės atitraukti šį autoritarišką lyderį nuo Rusijos ir Kinijos įtakos.

Tačiau Vengrijos užsienio reikalų ministras atkirto, kad Budapeštas pavargęs nuo Vakarų „siaubingos veidmainystės“.

Rusijos artimiausia sąjungininkė Europos Sąjungoje laikoma Vengrija priėmė M. Pompeo siūlymą siekti glaudesnių ryšių gynybos srityje ir pavadino save JAV prezidento Donaldo Trumpo formuojamos nacionalistinės pakraipos politikos rėmėja.

Po Vidurio Europą keliaujantis M. Pompeo pirmiausiai susėdo derybų su V. Orbanų vienos dienos vizito Budapešte metu.

JAV diplomatijos vadovas pradėjo savo kelionę susitikimu su pilietinės visuomenės grupėmis, kurių kritika V. Orbanui ir žmogaus teisių skatinimas teisinėmis priemonėmis yra palaipsniui varžomi.

M. Pompeo vėliau pareiškė V. Orbano vyriausybei, kad atvirai kalbės apie nerimą keliančius Vengrijos veiksmus, ir išreiškė susirūpinimą dėl Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Kinijos daromos įtakos.

„Neturime leisti Putinui įvaryti pleištų tarp draugų NATO, – teigė M. Pompeo. – Autoritarinė Rusija niekada nedraugaus su mažesnių valstybių laisve ir suverenitetu.“

Užsimindamas apie buvusio prezidento Baracko Obamos šaltumą V. Orbano atžvilgiu, M. Pompeo pripažino, kad Jungtinės Valstijos nustūmė Vengriją į „mūsų vertybių nepripažįstančių žmonių“ glėbį, ir pažadėjo „varžytis dėl teigiamos įtakos regione“.

Stovėdamas šalia užsienio reikalų ministro Peterio Szijjarto per bendrą spaudos konferenciją, M. Pompeo pareiškė, kad Vašingtonas pasirengęs „padėti Vengrijai kovoti su korupcija“, taip pat mokyti nepriklausomus žurnalistus, kuriuos dažnai kritikuoja V. Orbanas.

„Patriotinė pasaulėžiūra“

Abi šalys patvirtino, kad baigė derėtis dėl karinio bendradarbiavimo susitarimo, turinčio leisti JAV pajėgoms veikti laisviau NATO priklausančioje Vengrijoje.

Anot P. Szijjarto, susitarimas kitą savaitę bus pristatytas vienam Vengrijos parlamento komitetui.

Artimesni Vašingtono ir Budapešto ryšiai veikiausiai erzins V. Putiną, kuris pernai dukart lankėsi Vengrijoje.

Tačiau P. Szijjarto taip pat pasmerkė kritiką Vengrijos diplomatijai ir pareiškė, kad mažiau nei 10 mln. gyventojų turinti šalis neturi galimybių perbraižyti pasaulio politikos.

„Kalbant apie Rusiją, pasakiau sekretoriui, Europos politikos arenoje esama siaubingos veidmainystės ir politinio korektiškumo“, – sakė jis.

URM vadovas pabrėžė, kad Rusija patenkina net 85 proc. visų Vengrijos energijos poreikių. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pernai dalyvavo viename svarbiame ekonomikos forume Sankt Peterburge.

„Mums pagrįstai atsibodo, kad dažniausiai apibūdinate mus kaip artimus santykius su Rusija palaikančia šalį“, – pridūrė P. Szijjarto.

Vis dėlto P. Szijjarto išreiškė viltį, kad Vengrijos ir JAV santykiai pagerės į valdžią atėjus D. Trumpui. Ministro teigimu, V. Orbaną su JAV lyderiu sieja „patriotinė pasaulėžiūra“, pasižyminti migracijos ribojimu, dėmesiu krikščioniškai tapatybei ir nepasitikėjimu tarptautinėmis organizacijomis.

D. Trumpas taip pat leido suprasti, kad žavisi V. Putinu, nors su tokia jo pozicija nesutinka didžioji dalis JAV isteblišmento, laikančio Rusijos prezidentą priešu.

M. Pompeo labai simboliškai pradėjo savo vizitą pozuodamas nuotraukoms prie JAV eksprezidento Ronaldo Reagano statulos, esančios priešais paskutinio sovietmečio monumento Budapešte.