Naujienų srautas

Pasaulyje2019.02.12 10:11

Madride prasideda Katalonijos separatistų teismas

Šiandien Madride prasideda Katalonijos regiono nepriklausomybės referendumo iniciatorių teismas. Turint omenyje, kad ši turtingiausia Ispanijos teritorija, esanti šalies šiaurėje, tebėra smarkiai susiskaldžiusi tikros nepriklausomybės klausimu, o dabartinė Ispanijos socialistų valdžia priklauso ir nuo valstybininkų konservatorių, ir nuo katalonų nacionalistų partijų paramos, teismo proceso rezultatą prognozuoti labai sunku.

Centrinė Ispanijos Karalystės valdžia kaltina Katalonijos separatistų vadovus sukilimu, maištu ir neteisėtu lėšų panaudojimu 2017aisiais, kai jie rudenį surengė referendumą dėl Katalonijos nepriklausomybės ir vėliau po mėnesio paskelbė Katalonijos nepriklausomybės deklaraciją.

Ispanijos valdžia tvirtina, kad visa tai pažeidžia šalies konstituciją, todėl katalonų nacionalistų lyderiams gresia ilgos kalėjimo bausmės.

Jų gynėjai savo ruožtu tvirtina, kad taip Madridas tiesiog bando užgniaužti jam nepatinkančias politines nuomones ir 12 teisiamųjų vadina politiniais kaliniais.

„Man atrodo, turėti politinių kalinių demokratijos sąlygomis yra rimtesnis dalykas nei diktatūros, – sako teisiamųjų advokatas Oliveris Peteris. – Pas mus demokratija ne todėl, kad nėra politinių kalinių. Reikėtų rimtai susimąstyti, jei kalbame apie politinius kalinius demokratijos sąlygomis.“

Pagrindinis Katalonijos nepriklausomybės iniciatorius Carlesas Puigdemont’as su artimiausiais bendražygiais pabėgo į Belgiją ir išvengė ekstradicijos, bet 12 jo kolegų iš pagrindinių Katalonijos institucijų atsidūrė už grotų.

C. Puigdemont’o mėginimas sužaisti katalonų nacionalizmo korta ir taip užsitikrinti valdžią iš tikrųjų parodė, kad Katalonijoje nėra jokios užtikrintos rinkėjų daugumos, kuri paremtų tokį rizikingą projektą.

Be to jis, smarkiai suerzino Ispanijoje didelę įtaką turinčius konservatorius, nors jų premjeras Mariano Rajoy’us prarado valdžią dėl korupcijos skandalų ir problemų su katalonais. Konservatorius remiantys ispanai savaitgalį surengė daugiatūkstantinį mitingą Madrido centre, ragindami nubausti įstatymus pažeidusius katalonų politikus.

„Turime objektyvių priežasčių manyti, kad tai nebus teisingas teismas, – sako kitas teisiamųjų advokatas Jordi Pina. – Ne todėl, kad mes kaprizingi, o todėl, kad turime sąrašą argumentų, objektyviai tai patvirtinančių. Tiksliau, mūsų klientai, kaltinamieji, mano, kad taip bus. Bet giliai širdyje vis dar tikisi, kad galbūt jie klysta.“

Kita vertus, populistų ir nacionalistų siekis pasinaudoti tautinėmis idėjomis savo naudai vis labiau plinta Europoje ir teismas Madride tikrai sulauks didelio dėmesio. Jis gali tapti rimta problema ir dabartinei Ispanijos valdžiai, nes valdantieji socialistai turi tik 25 proc. mandatų ir yra priklausomi ir nuo radikalių konservatorių ir nuo tų pačių katalonų nacionalistų paramos.

Trečiadienį premjerui Pedro Sánchezui reikia tvirtinti Ispanijos biudžetą ir tada paaiškės, kaip jis sugeba laviruoti tarp tokių politinių jėgų.

Plačiau – reportaže

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi