Pasaulyje

2019.02.10 17:21

Žmones bijo išeiti į gatves: slaptosios pajėgos žudo Venesuelos valdžios kritikus

lrytas.lt 2019.02.10 17:21

Deganti žvakė ir 19 rožės žiedlapių, po vieną už kiekvienus gyvenimo metus, taip namuose yra prisimenamas protestų metu žuvęs Alixonas Pisanis. Jaunuolis buvo nužudytas sausio 22-osios naktį Karakaso darbininkų klasės rajone protestuodamas prieš diktatoriška ranka Venesuelą valdančio Nicolaso Maduro režimą, rašo „The Guardian“.

„Jis buvo tik berniukas, o jie žudikai. – kalbėjo jį užauginusi teta Nivea Pisani. – Jis protestavo, nes mes alkstam. Kiek dar žmonių dėl to turės mirti?“

45-erių N. Pisani dar laukia pareigūnų paaiškinimo kas nušovė jos sūnėną ir kodėl. Mirties dokumentuose nėra įvardinamas nei ginklas, nei motyvas.

Nužudė slaptosios pajėgos

Moteris mano, kad žudikai priklausė „Faes“ specialiosioms slaptosioms pajėgoms, kurias N. Maduro naudoja valyti gatves nuo protestuotojų.

„Neturtinguose rajonuose gyvena daugiausiai žmonių, kadangi mes nepalaikome valdžios, jie nori mus nužudyti“, – pareiškė N. Pisani.

Įvykio liudininkai moteriai pasakojo, kad „Faes“ agentai į protesto vietą atvyko kelios minutės prieš jos sūnėno nužudymą.

SIPA/Scanpix nuotr. N. Pisani tvirtina, kad situacija šalyje yra kritinė.

„Niekada šiame rajone iki šiol nebuvo rengiami protestai. Anksčiau atidarius šaldytuvą pamatydavau įvairiausių produktų. Dabar ten stovi tik vanduo, bet ir jo kartais nėra“, – pasakojo N. Pisani.

Nori užtildyti vargšus

Ir kiti Karakaso nuošalesnių rajonų gyventojai pasakoja, kad juose jaučiasi sustiprėjęs specialiųjų pajėgų patruliavimas.

„Tai pirmas kartas, kada jie puola su tokia jėga. – pasakojo viena moteris. – Jie nori užtildyti neturtingus žmones, nes mes esame labiausiai paveikti krizės.“

„Faes“ pajėgos šturmavo šios moters ir kitų jos kaimynų namus, o rajone pradėjo įvedinėti savo tvarką. Jos 18-mečiui sūnui pavyko išvengti mirties, kai vieną kartą „Faes“ pradėjo šaudyti į gyventojus.

Dar vienos atakos bijantis paauglys dabar persikraustė gyventi į kitą Karakaso pusę. Rajone žmonės su nostalgija prisimena Hugo Chavezo valdymo laikus. Tuo metu jie išgyveno pakilimą, dabar žmonės vos išgyvena.

Žinoma mažai

Apie „Faes“ yra žinoma mažai. Žmogaus teisių gynimo grupė „Provea“ tvirtina, kad „Faes“ buvo sukurta 2017 metais kovoti prieš organizuotą nusikalstamumą ir terorizmą. Jie yra policijos pajėgų dalis, tačiau kiti šaltiniai tvirtina, kad ši slapta grupuotė yra ne policijos, o kariuomenės dalis.

Praėjusiais metais šiai slaptai grupuotei priklausė bet 1300 agentų. Socialiniame tinkle „Instagram“ grupės nariai teigia, kad nori užtikrinti taiką ir ramybę visoje Venesueloje, tačiau paskutinio mėnesio metu vis dažniau valo gatves nuo aršių protestuotojų.

„Vyriausybė ne sprendžia žmonių problemas, bet kuria teroro ir baimės aparatą“, – kalbėjo „Provea“ koordinatorius Rafaelis Uzcategui.

„Provea“ suskaičiuoja, kad nuo sausio 23-osios dienos, kada Juanas Guaido paskelbė save Venesuelos prezidentu, „Faes“ jau pražudė 43 žmones. Jų tikslas ne suimti aršiausius protestuotojus ir juos atvesti į teismą, bet juos pašalinti.

Tačiau kol kariuomenė dar palaiko N. Maduro, o ne J. Guaido, realūs pokyčiai politinės krizės krečiamoje šalyje kažin ar įvyks.