Pasaulyje

2019.02.09 10:19

D. Trumpas paskelbė susitikimo su Šiaurės Korėjos lyderiu vietą

BNS, LRT.lt2019.02.09 10:19

Nekantriai laukiamas antrasis JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno susitikimas įvyks Hanojuje.

Apie tikslią susitikimo vietą D. Trumpas pranešė socialiniame tinkle „Twitter“. Anksčiau buvo žinoma tik tiek, kad susitikimas įvyks Vietname.

„Susitikimas įvyks Hanojuje, Vietname, vasario 27–28 dienomis“, – parašė JAV valstybės vadovas tviteryje.

„Nekantriai laukiu susitikimo su pirmininku Kimu [Kim Jong Unu], kad kartu galėtume pasistūmėti į priekį siekdami taikos“, – apie Prezidento rūmuose įvyksiantį susitikimą rašė jis.

Prezidento rūmai, AFP/Scanpix nuotr.

D. Trumpas pažymėjo, jog kiek anksčiau Pchenjane įvykęs JAV specialiojo pasiuntinio Šiaurės Korėjai Stepheno Bieguno susitikimas su Šiaurės Korėjos atstovais buvo „labai sėkmingas“.

JAV valstybės departamentas anksčiau pranešė, jog S. Biegunas su Šiaurės Korėjos pareigūnais „svarstė klausimus“, susijusius su D. Trumpo ir Kim Jong Uno „įsipareigojimais siekti visiškos denuklearizacijos, pokyčių JAV ir Šiaurės Korėjos santykiuose ir ilgalaikės taikos Korėjos pusiasalyje“.

Taip pat buvo sutarta, kad specialusis pasiuntinys prieš D. Trumpo ir Kin Jong Uno derybas „dar kartą susitiks“ su Pchenjano pareigūnais.

Šiaurės Korėja susitikimo su JAV valstybės vadovu oficialiai dar nepatvirtino, o Kim Jong Unas per penktadienį įvykusį susitikimą su šalies kariuomenės vadais apie tai, regis, net neužsiminė.

Valstybinė žiniasklaida pranešė, jog per tą susitikimą buvo kalbėta apie būtinybę modernizuoti karines pajėgas ir kartu jose palaikyti partijos drausmę.

Bus užbaigtas Korėjos karas?

Šeštadienį S. Biegunas planuoja susitikti su savo kolega iš Pietų Korėjos Lee Do-hoonu ir Pietų Korėjos užsienio reikalų ministre Kang Kyung-wha, su kuriais pasidalys išsamesne informacija apie savo susitikimus Pchenjane.

Stebėtojus domina, ar JAV delegacija buvo pasiūliusi panaikinti kai kurias ekonomines sankcijas mainais už konkrečius Pchenjano žingsnius siekiant denuklearizacijos.

Taip pat spėjama, jog Pchenjane galėjo būti kalbama apie oficialų 1950–1953 metų Korėjos karo užbaigimą, nes S. Biegunas praėjusią savaitę pareiškė, kad D. Trumpas yra „pasirengęs užbaigti šį karą“.

Lee Do-hoonas ir S. Biegunas, AFP/Scanpix nuotr.

1950–1953 metų Korėjos karas baigėsi tik paliaubomis, o ne formalia taikos sutartimi, todėl abi pusiasalio valstybės, skiriamos smarkiai įtvirtintos sienos, techniškai tebekariauja.

JAV pasiuntinys Šiaurės Korėjoje taip pat greičiausiai aptarė būsimo D. Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimo protokolą ir saugumo klausimus.

Pernai Singapūre įvykusiame istoriniame pirmajame susitikime JAV ir Šiaurės Korėjos lyderiai pasirašė miglotą dokumentą, kuriame Kim Jong Unas pažadėjo, jog bus siekiama „Korėjos pusiasalio denuklearizacijos“.

Tačiau nuo tada derybose faktiškai nebuvo pasiekta pažangos, nes Pchenjanas ir Vašingtonas, turintis 28,5 tūkst. karių Pietų Korėjoje, nesutaria, ką tai turėtų reikšti.

Ekspertai sako, kad antrajame susitikime lyderiai turės pasiekti apčiuopiamą pažangą Pchenjano branduolinių ginklų klausimu, kad jų susitikimas nebūtų palaikytas „televizijos realybės šou“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt