Pasaulyje

2019.02.08 15:17

Mirė buvęs Lenkijos premjeras, „Solidarumo“ veteranas J. Olszewskis

BNS 2019.02.08 15:17

Mirė lenkų antikomunistinio judėjimo disidentas ir buvęs ministras pirmininkas Janas Olszewskis, penktadienį informavo žiniasklaida. Jam buvo 88-eri.

Ilgai sirgęs J. Olszewskis iškeliavo anapilin vienoje Varšuvos ligoninėje vėlai ketvirtadienį, cituodama buvusį gynybos ministrą Antonį Macierewiczių pranešė naujienų agentūra PAP.

Daugelis lenkų pareigūnų padėkojo J. Olszewskiui už tarnybą valstybei bei pavadino jį garbingu ir sąžiningu žmogumi.

„Iš Varšuvos atėjo liūdna žinia“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas, taip pat anksčiau vadovavęs Lenkijos vyriausybei. Jis apibūdino savo pirmtaką kaip „drąsų politinių procesų gynėją, „Solidarumo“ dalyvį, gerą žmogų“.

1930 metais Lenkijos sostinėje gimęs J. Olszewskis būdamas paauglys dalyvavo 1944 metų Varšuvos sukilime prieš nacistinės Vokietijos okupantus, užėmusius šalį Antrojo pasaulinio karo pradžioje.

9-ame dešimtmetyje jis buvo vienas svarbiausių „Solidarumo“ veikėjų ir padėjo parengti šio antikomunistinio judėjimo steigimo chartiją. Jis taip pat dalyvavo 1989-aisiais vykusiose Apskritojo stalo derybose, per kurias buvo tartasi dėl taikaus perėjimo nuo komunistinės sistemos iki demokratinės santvarkos.

1991–1992 metais J. Olszewskis šešis mėnesius dirbo premjero poste – jis buvo trumpiausiai vyriausybei vadovavęs politikas Lenkijos posovietinėje eroje.

„Janas Olszewskis buvo krištolinio sąžiningumo žmogus, ištikimas savo pažiūroms ir tuo pat metu be galo drąsus. Jis ne kartą įrodė savo tvirtumą, – sakė premjeras Mateuszas Morawieckis. – Respublika šiandien patyrė neįsivaizduojamą praradimą.“