Pasaulyje

2019.02.08 13:52

Th. May vykstant į deryboms į Dubliną, į „Brexito“ diskusiją įsijungia JAV airiai

Likus 50-čiai dienų iki numatytos „Brexito“ datos, Jungtinės Karalystės premjerė šiandien vyksta dar vienoms nelengvoms deryboms į Airijos sostinę, kur susitiks su Airijos premjeru.

„Brexitą“ organizavę Jungtinės Karalystės konservatoriai dabar virto savotiškais senos Airijos ir Šiaurės Airijos problemos įkaitais. Abi pusės ieško galimų sprendimų ir sąjungininkų, net jei tai reikia daryti už Atlanto.

Liekant vis mažiau laiko iki kovo 29-osios, kai Jungtinės Karalystės premjerė Theresa May pažadėjo užbaigti išstojimo iš Europos Sąjungos procesą, jokių konkrečių postūmių kol kas nematyti. Tai po vakarykščių Th. May derybų Briuselyje konstatavo ir Europos Tarybos prezidentas Donalas Tuskas.

Susitikimo išvakarėse, turėdamas omenyje sienos Airijoje problemas, jis palinkėjęs „Brexito“ šalininkams atsidurti pragare už tai, kad jie visiškai nepagalvojo, kaip jie tai įgyvendins.

Savo ruožtu, Airijos vyriausybė jau pasiuntė desantą į Vašingtoną, kur Kongrese yra didelė ir įtakinga išeivių iš Airijos grupė.

„Mes čia ne tam, kad užsiimtume lobizmu prieš Jungtinę Karalystę. Neraginame žmonių rinktis kurią nors pusę. Mes tik siekiame, kad žmonės būtų informuoti, kad įtaka ir kontaktai, kuriuos jie turi, būtų panaudoti užtikrinant, kad niekas nekenktų taikos procesui“, – sakė Airijos užsienio reikalų ministras Simonas Convey.

Pilietiniai ir religiniai konfliktai Šiaurės Airijoje daug metų buvo sprendžiami dalyvaujant ir JAV airiams, bet iš esmės išsisprendė tik Europos Sąjungos pastangomis, kai Šiaurės Airijos katalikams ir kitiems šios teritorijos gyventojams buvo leista laisvai judėti per Airijos sieną ir jie pagaliau susitarė, kaip pasidalinti valdžią šioje britų valdomoje provincijoje.

„Manau, kad mums, JAV airiams, labai svarbu sprendžiant reikalus su britais aiškiai parodyti, kad labai, labai svarbu, jei Britanija norės bet kokio pobūdžio prekybos sutarties su Jungtinėmis Valstijomis, jokios kietos sienos Airijoje neturi būti“, – pabrėžė JAV Kongreso narys, respublikonas Peteris Kingas.

Sunku pasakyti, kaip į tokias Dublino pastangas reaguos radikaliausi Brexito šalininkai Jungtinėje Karalystėje, nes reikia nepamiršti, kad pagrindinis jų šūkis buvo – „gausim daugiau pinigų iš prekybos“, tai yra, Europos Sąjungą paikusi Britanija galės sudaryti naujas, jai naudingesnes laisvos prekybos sutartis ir visų pirma su JAV.

Plačiau žiūrėkite reportaže.