Pasaulyje

2019.02.08 08:12

ES ir Lotynų Amerikos šalys ragina Venesueloje surengti „laisvus prezidento rinkimus“

BNS 2019.02.08 08:12

Keliolikos Europos ir Lotynų Amerikos šalių ministrai ketvirtadienį paragino Venesueloje surengti „laisvus, skaidrius ir patikimus prezidento rinkimus“, kad ten išsispręstų politinė krizė.

Tarptautinė Kontaktinė grupė pareiškė esanti įsipareigojusi surasti „taikų ir demokratišką“ būdą išspręsti prezidento Nicolas Maduro ir opozicijos lyderio Juano Guaido kovą dėl valdžios „nepanaudojant jėgos“.

Nuo naftos priklausomą Venesuelą yra apėmusi ekonomikos krizė, nulėmusi hiperinfliaciją ir maisto bei vaistų trūkumą. 

Montevidėjo iniciatyva, iš pradžių organizuota Meksikos ir Urugvajaus kaip „neutralių šalių“ konferencija dėl Venesuelos, peraugo į „kontaktinės grupės“, sausio pabaigoje įkurtos Europos Sąjungos ir vėliau sulaukusios Kosta Rikos, Bolivijos bei Ekvadoro palaikymo, konferenciją.

N. Maduro, atmetęs ES ultimatumą surengti pirmalaikius prezidento rinkimus, anksčiau šią savaitę sveikino šį susitikimą ir išreiškė palaikymą „visiems žingsniams ir iniciatyvoms dialogui skatinti“.

Tačiau J. Guaido, sausio 23-ąją pasiskelbęs Venesuelos laikinuoju prezidentu ir dabar pripažįstamas 40 šalių, griežtai atmetė galimybę rengti kokias nors derybas su vyriausybe, nes N. Maduro tokiu būdu esą mėgina laimėti laiko.

„Opozicija... neleis sau įsitraukti į jokį netikrą dialogą“, – trečiadienį pakartojo jis.