Pasaulyje

2019.02.07 16:52

NATO vadovas nori išgelbėti branduolinių ginklų sutartį ir įtraukti į ją kitas šalis

ELTA 2019.02.07 16:52

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas nori išgelbėti Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį (INF) ir įtraukti į ją daugiau šalių. JAV prieš savaitę pradėjo oficialų pasitraukimo iš sutarties procesą, po dienos tą patį padarė Rusija. Abi šalys kaltina viena kitą pažeidus susitarimą. 

J. Stoltenbergas „Funke“ žiniasklaidos grupės laikraščiams sakė, jog Rusija keliskart skundėsi, kad tokios šalys, kaip Kinija, Indija, Pakistanas ar Iranas kuria ir dislokuoja vidutinio nuotolio raketas, kurios jai pačiai yra uždraustos. „Tačiau tai nepateisina sutarties pažeidinėjimo, – pabrėžė NATO vadovas. – Priešingai. Tai turi būti dingstis šią nusiginklavimo sutartį sustiprinti ir įtraukti daugiau partnerių“.

JAV prezidentas Donaldas Trumpas taip pat yra už alternatyvą INF sutarčiai. Jis savo metiniame pranešime JAV Kongrese sakė: „Gal mes galime išsiderėti kitą sutartį, pridėti Kiniją ir kitus, o gal to negalime“. Rusija santūriai sureagavo į šią idėją. „Mes nežinome, kiek realu tai yra, - sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas. – Mes kol kas nesulaukėme konkrečių iniciatyvų iš savo amerikiečių partnerių“.

NATO generalinis sekretorius paskelbė, kad NATO įvertins kelias iniciatyvas, kad sutartis būtų išlaikyta, o ginkluotės kontrolė sustiprinta. „Ir mes toliau kalbėsime su Rusija“, – akcentavo J. Stoltenberhas. Rusija turi dar šešis mėnesius laiko vėl imti laikytis susitarimo. „Mes dar kartą raginame Rusiją išnaudoti šią galimybę“, – kalbėjo NATO vadovas. Priešingu atveju sutarties galiojimas tada galutinai baigsis.