Pasaulyje

2019.02.07 15:43

EK atsisakė peržiūrėti Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES sutartį

BNS, LRT.lt 2019.02.07 15:43

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude’as Junckeris ir Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May ketvirtadienį susitarė surengti tolesnių derybų dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos, įvykus jųdviejų „energingam“ susitikimui Briuselyje.

ES vyriausiasis derybininkas Michelis Barnier pirmadienį Strasbūre susitiks su britų „Brexito“ sekretoriumi Stephenu Barclay, o Th. May ir J.-C. Junckeris surengs dar vieną susitikimą iki vasario pabaigos, EK pirmininko atstovas Margaritis Schinas

Bendrame pareiškime, išplatintame po susitikimo, Th. May ir J.-C. Junckeris pabrėžė, kad Londono suderėta pasitraukimo sutartis su Europos Sąjunga, kuri buvo didele balsų persvara atmesta Didžiosios Britanijos parlamente, nebus peržiūrima.

„Vis dėlto pirmininkas J.-P. Junckeris pareiškė, kad yra atviras papildyti politinę deklaraciją, sutartą tarp 27 ES narių ir Jungtinės Karalystės, kad pridėtume ambicingesnio turinio ir greičio būsimuosiuose Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės santykiuose“, – rašoma bendrame pareiškime.

Tai yra smūgis Th. May, kuri turi užsitikrinti paramą pasitraukimo sutarčiai Britanijos parlamente. Kitu atveju, Didžiajai Britanijai gresia palikti Europos Sąjungą be jokio susitarimo.

Atstovas pridūrė, kad Th. May „iškėlė įvairių galimybių“ apeiti daugiausiai nesutarimų kurstantį klausimą – susitarimą dėl vadinamosios apsidraudžiamosios priemonės (backstop), turinčią neleisti vėl atsirasti realiai sienai tarp Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos.

Po maždaug pusantros valandos trukusio J.-C. Junckerio ir Th. May susitikimo M. Schinas sakė, kad ES ir Britanija jau „padarė reikšmingų nuolaidų, kad užsitikrintų sutartį“.

Susitikimo pradžioje J.-C. Junckeris pasveikino Th. May šaltu, bet ryžtingu rankos paspaudimu, dar labiau išryškinusiu tarp Jungtinės Karalystės ir kitų 27 ES valstybių tvyrančią įtampą.

„Vieta pragare“

Artėjant kovo 29 dieną numatytam Britanijos pasitraukimui iš Bendrijos, Th. May sulaukė griežto ES pareigūnų pasipriešinimo, vos užsiminusi apie lapkričio mėnesį ES patvirtintos, bet JK parlamento atmestos „skyrybų sutarties“ derybų atnaujinimą.

Tvyrant giliems nesutarimams tarp abiejų šalių, Europos Vadovų Komisijos pirmininkas Donaldas Tuskas dar labiau padidino įtampą trečiadienį, viešai nusistebėjęs, „kaip atrodo speciali vieta pragare tiems“ britų politikams, kurie propagavo Jungtinės Karalystės išstojimą iš ES iš pradžių neapgalvoję, kaip tą padaryti.

„Svarsčiau, kaip atrodo speciali vieta pragare tiems, kas propagavo „Brexitą“, neturėdami net plano apmatų, kaip tai saugiai padaryti“, – sakė EVT vadovas.

Kad skyrybų tema yra itin opi, rodo ir faktas, kad likus kelioms valandoms iki planuoto Th. May ir D. Tusko viešo susitikimo priešais kameras, jo filmavimas buvo atšauktas.

Vietoje draugiškų bučinių, kuriuos įpratęs dalinti EK vadovas J.-C. Junckeris, Britanijos premjerei Th. May jis ištiesė ranką ir po gana formalaus pasisveikinimo greitai palydėjo ją į savo biurą, vienam žurnalistui šūktelint iš paskos: „Premjere, ar tai pragaras?“

Pasak JK pareigūnų, Th. May svarbiausias uždavinys – nepakliūti į „spąstus“ dėl kontroversiškos „apsidraudžiamosios priemonės“ („backstop), kuria siekiama išvengti daug laiko atimančių patikrinimų pasienyje tarp JK priklausančios Šiaurės Airijos ir ES narės Airijos Respublikos. Britai būgštauja, kad dėl šios priemonės Britanija gali būti priversta neribotą laiką laikytis ES prekybos taisyklių.

„Alternatyvūs susitarimai“

Th. May vis tiek bandys tartis dėl pakeitimų 585 puslapių Didžiosios Britanijos išstojimo iš ES projekte, nors ES lyderiai ir toliau tam atkakliai priešinasi.

Britų premjerė sako esanti įsitikinusi, kad galima būtų rasti „alternatyvių susitarimų“, o ES pareigūnai daug savaičių prašo Londono juos bent jau įvardyti.

Airijos ministras pirmininkas Leo Varadkaras trečiadienį pareiškė, kad „alternatyvūs susitarimai gali reikšti ką tik nori“.

„Galbūt atėjo laikas tiems, kurie sukūrė šias problemas, parodyti šiek tiek kūrybingumo“, – pridūrė jis.

Tuo metu Londone opozicija ėmėsi veiksmų.

Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas premjerei Th. May raštu išdėstė, ko nori mainais už pritarimą vyriausybės pasiektam „Brexito“ planui.

Savo laiške J. Corbynas vėl pareikalavo, kad Britanijai būtų suteikta nuolatinė narystė Europos Sąjungos muitų sąjungoje, nors Th. May ne kartą tokią perspektyvą atmetė.

J. Corbynas pareiškė vyriausybės vadovei, kad ji neužsitikrins leiboristų paramos, jei tiktai gaus iš ES garantijų dėl aštraus Airijos sienos klausimo.

Opozicijos lyderis pabrėžė siekiantis „suderinimo su muitų sąjungos taisyklėmis, bendro išorės tarifo ir komercinės politikos susitarimo, kuris leistų JK reikšti nuomonę dėl būsimų ES prekybos sutarčių“.

J. Corbyno pozicija nusivylė kai kurie leiboristų įstatymų leidėjai, kurie tikėjosi, kad jis pritars raginimams surengti antrą referendumą dėl Britanijos narystės bloke.