Pasaulyje

2019.02.07 14:58

Th. May vyksta į Briuselį derėtis dėl „Brexito“ ateities

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.02.07 14:58

Jungtinės Karalystės vyriausybės vadovė Thereza May ketvirtadienį skrenda į Briuselį, kur dar kartą bandys derėtis su Europos Sąjungos vadovais dėl galimų „Brexito“ variantų ir dėl ypač opaus sienos Airijoje klausimo.  Iki oficialios „Brexito“ datos liekant vis mažiau laiko premjerės užsispyrimas neatidėlioti išstojimo gali būti ta strategija, kuri galiausiai privers Jungtinės Karalystės parlamentą paremti jos planus.

Po ne itin rezultatyvaus apsilankymo Šiaurės Airijoje premjerė šiandien bandys aptarti Atstovų rūmų patvirtintus planus dėl alternatyvų Šiaurės Airijos ir visos karalystės buvimui bendroje muitų sąjungoje. Kol jokių konkrečių pasiūlymų nėra, vakar Briuselyje susitikęs su Airijos premjeru Europos Komisijos (EK) prezidentas dar kartą pabrėžė, kad Europos Sąjunga yra įsipareigojusi ginti Airijos interesus.

„Noriu dar kartą pasakyti, kad atsarginis variantas dėl Airijos neatsirado tik dėl malonumo turėti tokį sprendimą, jis yra dėl aiškių ir gyvybiškai svarbių priežasčių. Ir mes negalime atsisakyti šios idėjos, nes tas atsarginis variantas įrašytas į sutartį todėl, kad tai garantija Airijai ir garantija Europos Sąjungai, nes Airijos siena yra Europos sąjungos siena“, – sakė EK pirmininkas Jean-Claude Junckeris.

Tuo metu buvę Th. May vyriausybės nariai, beje, atsistatydinę dėl premjerės „Brexito“ planų išdėstė savo poziciją. Svarbiausias dalykas, jų nuomone, yra būsima laisvos prekybos su Europa sutartis, bet dabartinis procesas reikalauja pirma išstoti ir to po to derėtis dėl šių abiem pusėms svarbių santykių.

„Viena iš priežasčių kodėl reikėtų keisti šio proceso eigą tai, kad derybos turi būti vykdomos lygiagrečiai. Nes dalis atsakymų susijusių su Airijos siena yra priklausomi nuo būsimos laisvos prekybos sutarties“, – nurodė buvęs „Brexito“ reikalų sekretorius Davidas Davisas.

Briuselyje, Airijos premjeras taip pat skeptiškai vertino dabartinės Jungtinės karalystės valdžios planus kaip nors keisti per dvejus metus suderėtą „Brexito“ sutartį.

Britų politologų nuomone, premjerė Th. May bando spausti parlamentą grasindama ekonominius chaosu, jei išstoti teks be jokio sutarties. Bet tai rizikinga politiškai, o verslui jau dabar nuostolinga strategija.

Kita vertus, jei taip atsitiks, britams teks skubinti derybas dėl laisvos prekybos sutarties su Europa, kad būtų kuo greičiau apribota ekonominė ir politinė žala, ir toks skubėjimas vėl gali pridaryti problemų karalystės gyventojams, bei verslininkams.

Plačiau žiūrėkite reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.