Pasaulyje

2019.02.06 13:39

Makedonijai atveriamos durys į NATO

ELTA, LRT.lt 2019.02.06 13:39

Trečiadienį NATO atvėrė savo duris Makedonijai – per ceremoniją Briuselyje NATO narės pasirašė stojimo protokolą su Makedonija.

„Šiandien yra istorinė diena. Visos NATO sąjungininkės pasirašė stojimo protokolą su Makedinija, kas atneš daugiau saugumo ir klestėjimo visam regionui. Nekantriai laukiu dienos, kai prie NATO būstinės plevėsuos 30 vėliavų“, – po ceremonijos „Twitter“ tinkle parašė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Pasirašytas protokolas leis Makedonijai dalyvauti NATO susitikimuose kaip stebėtojai, kol visos narės ratifikuos dokumentą. Tada Makedonija taps 30-ąja NATO nare.

Trečiadienį NATO būstinėje vykusioje ceremonijoje dalyvavo J. Stoltenbergas, Makedonijos užsienio reikalų ministras Nikola Dimitrovas ir 29 NATO narių atstovai.

Tikimasi, kad Graikija bus pirmoji Makedonijos stojimo protokolą ratifikuosianti šalis. Po to Makedonija pagaliau oficialiai pakeis savo pavadinimą į Šiaurės Makedonijos Respubliką.

Graikijos parlamento pirmininkas Nikos Voutsis sakė, kad protokolas parlamentui bus pateiktas vasario 7 d., o jau kitą dieną vyks balsavimas.

Makedonijos narystę NATO anksčiau blokavo Graikija, tačiau, išsprendus 27 metus trukusį ginčą, Makedonijai galiausiai atveriama galimybė tapti Aljanso nare.

Po ilgų derybų kaimynės susitarė, kad Makedonijos pavadinimas bus keičiamas į Šiaurės Makedonijos Respubliką.