Pasaulyje

2019.02.05 13:26

Popiežius Pranciškus aukojo istorines mišias Arabijos pusiasalyje

BNS 2019.02.05 13:26

Popiežius Pranciškus antradienį tapo pirmuoju Katalikų Bažnyčios vadovu, aukojusiu mišias klestinčiai krikščionių bendruomenei Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE).

Užbaigdamas savo istorinį vizitą į Arabijos pusiasalį pontifikas paragino tikinčiuosius būti romius.

Diena po to, kai paskelbė platų kreipimąsi į krikščionių ir musulmonų lyderius, ragindamas juos bendradarbiauti ir atmesti karą, pontifikas vadovavo, kai kuriais vertinimais, didžiausiai krikščioniškai ceremonijai Arabijos pusiasalyje – islamo lopšyje.

Šiame Persijos įlankos regione, kur viešas neislamiškų tikėjimų demonstravimas yra suvaržytas, iš garsiakalbių sklidusios giesmės „Aleliuja“ patvirtino JAE valdžios garsius pareiškimus, kad šalyje toleruojamos kitos konfesijos. Stadione „Zayed Sports City“ ir už jo ribų aidėjo džiaugsmo šūksniai, kai atviru papamobiliu atvyko Pranciškus. Maždaug 170 tūkst. susirinkusiųjų skandavo „Tegyvuoja popiežius!“ ir „Mes tave mylime!“.

Pasak organizatorių, renginyje ruošėsi dalyvauti tikintieji iš 100 šalių, taip pat 4 tūkst. vietos musulmonų – tai liudija apie didžiulę įvairovę šioje 9 mln. gyventojų turinčioje musulmoniškoje federacijoje. „Turime pripažinti, kad mums tai yra didelis renginys, kurio tikrai nesitikėjome“, – sakė Indijoje gimusi Sumitha Pinto, gyvenanti JAE jau beveik 20 metų. Ji dalyvavo mišiose kartu su savo vyru ir keturiais sūnumis, kurių jauniausias laikė plakatą su popiežiaus nuotrauka ir užrašu: „Sveikas atvykęs, popiežiau Pranciškau. Padaryk mane savo taikos skleidėju“.

JAE katalikų bendruomenė yra neįprastai didelė ir klestinti regione, kuriame pastaraisiais metais krikščionys buvo smarkiai persekiojami džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) ir kitų ekstremistų. Katalikų Bažnyčios duomenimis, šiai konfesijai priklauso apie milijonas iš 9 mln. JAE gyventojų. Beveik visi jie yra užsieniečiai, atvykę į naftos turtingą federaciją dirbti įvairiuose sektoriuose, pradedant naftos pramone, finansų įstaigomis ir baigiant statybomis. Dauguma jų yra filipiniečiai ir indai, palikę šeimas savo šalyse ir neretai dirbantys itin sunkiomis sąlygomis. Šią padėtį reguliariai smerkia žmogaus teisių grupės.

Italų kalba skaitydamas homiliją, kuri buvo subtitrais verčiama į arabų ir anglų kalbas milžiniškuose ekranuose, Pranciškus tiesiogiai užsiminė apie daugelio susirinkusiųjų išgyvenamus vargus. „Be abejo, jums nelengva gyventi toli nuo namų, ilgėtis savo artimųjų meilės ir galbūt išgyventi nežinią dėl ateities, – kalbėjo popiežius. – Tačiau Viešpats yra ištikimas ir neužmiršta savo žmonių“.

Pranciškus tikintiesiems, kurių daugelis yra nepasiturintys darbininkai, taip pat sakė, jog jiems nebūtina daryti „antžmogiškų“ darbų, kad įrodytų savo tikėjimą.

Tai buvo romumą propaguojanti žinia, nuskambėjusi šalyje, kuri garsėja pasaulio aukščiausiais dangoraižiais, savo prabanga ir ekscesais. Jėzus Kristus, teigė popiežius, „neprašė mūsų daryti didelių darbų ar atkreipti į save dėmesį neįprastais gestais; jis prašė mūsų sukurti tiktai vieną meno kūrinį, pasiekiamą visiems: savo pačių gyvenimus“.

Minia džiaugsmingai sveikino Pranciškaus žodžius. „Jis beveik šventas. Jis turi ypatingą charizmą, kuria žavi visus“, – įspūdžiais dalijosi Indijoje gimęs 64 metų Raphaelis Muntenkurianas, daugiau kaip 30 metų JAE gyvenantis buvęs seminaristas.

„Visus užbūrė jo raginimas būti taikiems ir tolerantiškiems, – sakė jis. – Jo paprastumas ir kuklumas visad girtini“. Pripažįstant krikščionybės sekėjų įvairovę, mišių metu buvo meldžiamasi įvairiomis kalbomis, buvo užsiminta apie įvairius sunkumus, galinčius ištikti daugelį JAE gyventojų.

Indijoje vartojama konkanių kalba skaityta malda valstybės tarnautojai buvo raginami būti apsišvietę ir skatinti visų žmonių orumą. Filipinuose vartojama tagalų kalba buvo raginama melstis už JAE gyvenančius migrantus ir darbininkus, kad „jų atsidavimas ir darbas galėtų išsiskleisti ir leistų jiems išlaikyti savo šeimas“. Prancūziškai smurtautojų buvo prašoma pasitaisyti ir „nutraukti karus, įveikti neapykantą ir padėti mums kurti teisingumo ir taikos saitus“.

Pirmadienį popiežius susitiko su JAE lyderiais ir pasirašė su šeichu Ahmedu el Tayebu – Al Ažaro mečetės, Egipto prestižiškiausios sunitų doktrinos įstaigos, didžiuoju imamu – dokumentą, kuriuo skatinama kurti „žmonių broliją“.

Pontifikas taip pat paragino religinius lyderius bendradarbiauti ir atmesti karo „apgailėtiną šiurkštumą“ bei priešintis „ginkluotos galios logikai“ ir „sienų statymui“.

„Nėra jokios alternatyvos: arba drauge kursime ateitį, arba apskritai nebus jokios ateities“, – sakė Pranciškus įtakingam Abu Dabio sosto įpėdiniui ir šimtams imamų, muftijų, dvasininkų, rabinų ir svamių, surinkusių JAE sostinėje.

Tokie popiežiaus žodžiai nuskambėjo tuo metu, kai JAE remiamas Saudo Arabijos karas Jemene atvedė šią skurdžiausią arabų pasaulio valstybę prie bado slenksčio. „Dievas yra su tais, kas siekia taikos“, – pridūrė Katalikų Bažnyčios vadovas.

Pranciškaus vizitas – surengtas 800 metų po to, kai jo bendravardis šv. Pranciškus Asyžietis apsilankė pas Egipto sultoną – vainikavo Vatikano ilgalaikes pastangas pagerinti santykius su islamo pasauliu, jiems paaštrėjus Benedikto XVI popiežiavimo laikotarpiu.

Nuo to laiko religinio fanatizmo ir tikėjimu grindžiamų karų padaugėjo visame pasaulyje – tai paskatino dabartinį pontifiką propaguoti toleranciją ir supratingumą.