Naujienų srautas

Pasaulyje2019.02.05 10:02

D. Trumpo metinė kalba – kitokia nei įprasta

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas antradienio vakarą Kongrese sakys metinę kalbą, per kurią tradiciškai apibendrins savo administracijos pasiekimus ir tolesnius planus.

Kreipimasis šįkart rengiamas vėliau nei įprastai dėl D. Trumpo ir demokratų nesutarimų derantis dėl šalies biudžeto. 

Po lapkritį vykusių vidurio kadencijos rinkimų, Atstovų rūmų sudėtis pakito, tad D. Trumpas šį kartą kalbą sakys salėje, kurioje jam oponuojančių demokratų bus daugiau nei jį remiančių respublikonų. 

35 dienas trukęs dalinis federalinių institucijų uždarymas laikinai pristabdytas, tačiau iš trijų savaičių, per kurias norima susitarti dėl biudžeto ir išvengti tolesnio chaoso, dabar liko mažiau nei dvi. Manoma, jog D. Trumpas, kuris siekia, jog biudžete atsirastų daugiau nei penki milijardai dolerių jo norimai statyti sienai su Meksika, šiam klausimui turėtų skirti daug dėmesio.  

Manoma, kad užsienio politikos srityje D. Trumpas pasisakys apie padėtį Sirijoje ir Afganistane, taip pat numatomą antrąjį Jungtinių Valstijų bei Šiaurės Korėjos viršūnių susitikimą ir kitas temas.

Nors Jungtinių valstijų ekonomika ir toliau išlieka pasaulio ūkio varikliu būtent prezidento D. Trumpo pradėtas tarifų karas su antrąja pasaulio ekonomika – komunistine Kinija niekaip neišsklaido nerimo pagrindinėse rinkose ir finansų institucijose. „Jei pavyks naujai susitarti su Kinija, mums tai bus viisiškai naujas pasaulis. Daug metų prarandame po 500 mlrd. dolerių kasmet prekiaudami su Kinija. 500 milijardų, ne milijonų. Daugiau taip nesielgsime“, – sakė D. Trumpas.

Kol kas D. Trumpo administracijos planai šioje srityje tebėra gana migloti, o patys Amerikos ekspertai pripažįsta, kad per pastaruosius porą dešimtmečių Kinija padarė labai didelę pažangą ir ekonominėje ir karinėje srityse. Klausimų kelia ir D. Trumpo sprendimas atsisakyti vidutinio nuotolio branduolinių raketų ribojimo sutarties su Rusija. Opozicinių demokratų lyderė, atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi atvirai konstatavo, kad tai tik išprovokuos dar vienas ginkluotės varžybas su Maskva, o dar  blogiau ir su Pekinu.

„Jei sąžiningai, manau ji neturi jokio supratimo apie tai, tikrai. Nemanau, kad Nancy ką nors supranta. Tai matyti iš jos kalbų, kad sienos yra amoralios. Ji visiškai nesigaudo, o norėčiau kad suprastų, nes ji labai kenkia mūsų valstybei“, – sakė D. Trumpas.

Sienos su Meksika idėja, padėjusi D. Trumpui laimėti rinkimus, taip ir nejuda iš vietos. Reikalaudamas tam pinigų prezidentas išprovokavo rekordinio ilgio priverstinę vyriausybės pravaikštą, nes demokratai nesutiko skirti tam pinigų. Labai gali būti, kad ta pravaikšta po vasario 15 d. vėl atsinaujins. Savo ruožtu pirmininkė N. Pelosi, kuri yra trečias žmogus valstybėje, taip pat negaili karčių žodžių prezidentui, visai neseniai išpeikusiam Amerikos žvalgybą už tai, kad ji pripažino, jog Iranas vis dėl to laikosi branduolinės programos ribojimo sutarties.

„Kai prezidentas vėl kartoja, kad jam kongreso nereikia, kad jis žino daugiau apie tai kas vyksta ir mums kylančias grėsmes pasaulyje, nei visa žvalgybos sistema, nors ir nekreipė dėmesio, kai jam apie tai buvo kalbama – man tai pagrindas sunerimti“, – pareiškė N. Pelosi

Turėdamas respublikonų daugumą Senate D. Trumpas gali nebijoti demokratų išpuolių ir net apkaltos atstovų rūmuose, bet dabar jam jau reikia pradėti kitą prezidento rinkimų kampaniją, bet Trampui  vis dar gresia prokuroro Miulerio tyrimas dėl suokalbio su Kremliumi ir tai toli gražu nedidina jo reitingų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi