Pasaulyje

2019.02.04 15:53

A. Merkel: „Brexito“ derybose turime būti kūrybiški ir geranoriški

ELTA 2019.02.04 15:53

Vokietijos kanclerė Angela Merkel paragino Jungtinę Karalystę (JK) ir Europos Sąjungą parodyti „kūrybiškumą“ ir „geranoriškumą“ artėjančiose „Brexito“ derybose, tačiau, pažymėjo ji, pasitraukimo iš ES sutartis negali būti keičiama.  

Vokietijos kanclerė Angela Merkel paragino Jungtinę Karalystę (JK) ir Europos Sąjungą parodyti „kūrybiškumą“ ir „geranoriškumą“ artėjančiose „Brexito“ derybose, tačiau, pažymėjo ji, pasitraukimo iš ES sutartis negali būti keičiama.

Kalbėdama šalia Japonijos premjero Shinzo Abės, Vokietijos lyderė sakė: „Norime padaryti viską, kad išvengtume „Brexito“ be sutarties, nes toks scenarijus padidintų neapibrėžtumą.

Tačiau A. Merkel pakartojo anksčiau jos atstovų sakytus žodžius, esą JK pasitraukimo iš Bendrijos susitarimas buvo sunkiai suderėtas, ir šalys „nenori jo ir vėl persiderėti.

„Darbotvarkėje „Brexito“ susitarimo persiderėjimo nėra“, – tikino A. Merkel.

Nors „Brexito“ susitarimas nebus judinamas, Vokietijos kanclerė patikino, kad klausimai, susiję su esminėmis „Brexito“ temomis, kaip nepopuliarusis Šiaurės Airijos „apsidraudžiamosios priemonės“ pasiūlymas, gali būti aptariami vadinamajame politiniame susitarime, kuris eina koja kojon su „Brexito“ sutartimi.

Apsidraudžiamoji priemonė turėtų užtikrinti, kad tarp ES narės Airijos ir Šiaurės Airijos nebūtų sienos, tačiau „Brexito“ šalininkai baiminasi, kad toks sprendimas pririštų Didžiąją Britaniją prie ES muitų taisyklių.

„Turime parodyti kūrybiškumą, turime klausytis vieni kitų. Vis dar yra laiko pasiekti susitarimą, jei visi parodys geranoriškumą“, – Tokijuje kalbėjo A. Merkel.

Japonijos premjeras Sh. Abė taip pat patikino, kad „būtina sumažinti „Brexito“ keliamas grėsmes pasaulio ir Europos ekonomikai“ ir pridūrė: „Turime išvengti kietojo „Brexito.

Vokietijos ir Japonijos lyderiai, be kita ko, pažadėjo gerbti laisvosios prekybos principus, ypač svarbius laikais, kai pasaulio daugiašalėje prekyboje atėjo „neramūs laikai.

Vokietijos kanclerė pabrėžė, kad jos susitikimas su Sh. Abe yra „dviejų nacionalinių lyderių, norinčių dirbti kartu ir tikinčių, kad dirbant kartu galima pasiekti aukštų rezultatų, susitikimas.

A. Merkel pridūrė, kad vasario 1 d., kai įsigaliojo laisvosios prekybos sutartis tarp ES ir Japonijos, yra „neįprasta diena“, parodžiusi, kad „esame pasiruošę pasiekti susitarimus“.

Vokietijos ministrų kabineto vadovė taip pat pabrėžė sąžiningumo ir abipusiškumo principų prekybos susitarimuose svarbą. Tuo tarpu Japonijos premjeras tikino, kad abi šalys ir toliau „artimai bendradarbiaus palaikant ir stiprinant laisvą bei atvirą ekonomikos sistemą“.

A. Merkel vėliau susitiks su Japonijos imperatoriumi Akihito likus vos keliems mėnesiams iki tol, kol jis sostą perduos princui Naruhito. Pabrėždama ekonominį savo vizito aspektą, A. Merkel kalbės su Vokietijos ir Japonijos verslo atstovai ir lankysis elektronikos milžino NEC dirbtinio intelekto laboratorijoje.