Pasaulyje

2019.02.04 15:21

Ispanija, Britanija ir Prancūzija pripažino Venesuelos opozicijos lyderį prezidentu

BNS, LRT.lt2019.02.04 15:21

Ispanija, Didžioji Britanija ir Prancūzija pirmadienį pripažino Venesuelos opozicijos lyderį Juaną Guaido laikinuoju šios šalies vadovu, prezidentui Nicolas Maduro atmetus Europos valstybių ultimatumą skelbti pirmalaikius rinkimus. Vėliau laikinąjį lyderį pripažino Vokietija, Latvija, Nyderlandai ir Austrija.

„Ispanijos vyriausybė skelbia, kad oficialiai pripažįsta Venesuelos Nacionalinio Susirinkimo pirmininką poną Guaido Marquezą laikinuoju Venesuelos prezidentu“, – žurnalistams pareiškė Ispanijos ministras pirmininkas Pedro Sanchezas.

Jis taip pat paragino J. Guaido surengti savo šalyje pirmalaikius prezidento rinkimus.

„JK kartu su sąjungininkėmis Europoje nuo šiol pripažįsta J. Guaido laikinuoju konstituciniu prezidentu, kol bus surengti patikimi rinkimai. Tikimės, kad taip priartėsime prie humanitarinės krizės pabaigos“, – savo pranešime socialiniame tinkle „Twitter“ pirmadienį paskelbė britų užsienio reikalų sekretorius Jeremy Huntas.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas  „Twitter“ paskelbė pranešimą, kuriame teigia, kad pripažįsta J. Guaido laikinuoju prezidentu.

„Venesueliečiai turi teisę reikšti savo nuomonę laisvai ir pagal demokratines normas. Prancūzija nusprendė pripažinti J. Guaido laikinuoju prezidentu, kurio užduotis – organizuoti rinkimų procesą“, – parašė E. Macronas socialiniame tinkle „Twitter“ prancūzų ir ispanų kalbomis.

N. Maduro interviu ispanų televizijai „Sexta“ sekmadienį sakė, kad „nepasiduos spaudimui“ tų, kurie ragina jį trauktis.

Ispanija, Prancūzija, Vokietija, Didžioji Britanija, Nyderlandai, Portugalija ir Austrija pareiškė, kad jei N. Maduro nesurengs pirmalaikių rinkimų, jos pripažins J. Guaido teisėtu Venesuelos prezidentu.

„Kodėl Europos Sąjunga turėtų pasaulio valstybei, kurioje jau įvyko rinkimai, sakyti, kad ši turi rengti pakartotinius prezidento rinkimus, nes laimėjo ne jų dešinojo sparno sąjungininkai“, – sakė N. Maduro, interviu davęs Karakase.  

Nacionalinio Susirinkimo pirmininkas J. Guaido sausio 23 dieną per opozicijos mitingą netikėtai pasiskelbė laikinuoju šalies vadovu. Jis pareiškė, kad N. Maduro prezidentavimas yra neteisėtas, nes rinkimų rezultatai buvo suklastoti.  

J. Guaido mėgina priversti socialistą N. Maduro atsistatydinti, kad būtų galima sudaryti pereinamojo laikotarpio vyriausybę, o tada organizuoti naujus prezidento rinkimus.  

Nacionalinio Susirinkimo pirmininką laikinuoju šalies vadovu jau pripažino Jungtinės Valstijos, Kanada, Australija ir kelios Lotynų Amerikos šalys. Praėjusį savaitgalį jis ėmėsi savo naujųjų įgaliojimų ir paragino kariuomenę įleisti į ekonominės krizės nualintą Venesuelą humanitarinę pagalbą iš užsienio.    

Nyderlandų užsienio reikalų ministras Stefas Blokas šią žinią socialiniame tinkle „Twitter“ pranešė pasibaigus Venesuelos prezidentui N. Maduro skirtam aštuonių dienų terminui sušaukti laisvus ir sąžiningus rinkimus.   

S. Blokas sakė, kad Olandija „nori, kad į Venesuelą kiek įmanoma greičiau sugrįžtų laisvė ir demokratija“. 

Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas sprendimą pripažinti J. Guaido laikinuoju Venesuelos prezidentu pranešė tviterio žinute ispanų kalba. 

Austrijos kancleris sakė, kad jo šalis visiškai palaiko Venesuelos opozicijos kontroliuojamo Nacionalinio Susirinkimo pirmininko J. Guaido pastangas atkurti Venesueloje demokratiją.   

Lietuvos vadovė Dalia Grybauskaitė pirmadienį taip pat paskelbė, kad Lietuva pripažįsta J. Guaido laikinuoju prezidentu.

Kaip teigiama pranešime, Lietuva tikisi, kad jis artimiausiu metu galės surengti laisvus, nepriklausomus ir teisingus, demokratinius standartus atitinkančius prezidento rinkimus, kurie leis Venesuelos žmonėms patiems nuspręsti dėl savo ateities.

„Lietuva remia ES įkurtą tarptautinę kontaktinę grupę, kuri sieks sukurti būtinas sąlygas politiniam procesui, vedančiam į demokratinius rinkimus“, – rašoma prezidnetūros pranešime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.