Pasaulyje

2019.02.02 14:59

Žodį tarė Kinija: ragina Vašingtoną ir Maskvą išsaugoti branduolinę sutartį

BNS 2019.02.02 14:59

Kinija šeštadienį paragino Vašingtoną derėtis su Rusija, o ne pasitraukti iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarties, JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos laikomą varžančia gebėjimą konkuruoti su Pekinu ir Maskva.

Kinijos užsienio reikalų ministerija paneigė kalbas apie derybas dėl naujo daugiašalio pakto, turinčio pakeisti Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį.

Penktadienį paskelbtas JAV sprendimas pasitraukti iš INF gali sukelti „neigiamų pasekmių“, sakoma ministerijos pareiškime. Jame taip pat dar kartą perspėjama, kad šis žingsnis gali paskatinti naujas ginklavimosi lenktynes.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šeštadienį savo ruožtu irgi paskelbė, kad jo šalis stabdo savo įsipareigojimus pagal INF susitarimą.

D. Trumpas kaltina Maskvą pažeidus 1987 metų susitarimą, taip pat laiko jį kliūtimi kovoti su didėjančia Kinijos karine galia.

Pasak Stokholmo tarptautinio taikos mokslinių tyrimų instituto, Pekinas turi ketvirtą pagal dydį branduolinį arsenalą, kuriame yra apie 280 branduolinių  kovinių galvučių. Tuo metu kai Jungtinės Valstijos jų turi 6 450, o Rusijai – 6 850. Pastaruoju metu Pekinas daug investuoja į didesnio nuotolio balistinių ir sparnuotųjų raketų kūrimą.

„Kinija nepritaria JAV pasitraukimui ir ragina JAV ir Rusiją deramai išspręsti skirtumus“, – sakoma Kinijos užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Sutartis atlieka „reikšmingą“ vaidmenį „užtikrinant pasaulinę strateginę pusiausvyrą“, pareiškė URM.

Tačiau Pekino vyriausybė teigė nepritarianti galimoms pastangoms kurti naują susitarimą, turintį apimti ir kitas šalis.

„Kinija prieštarauja šios sutarties dalyvių skaičiaus didinimui, – teigiama pareiškime. – Šiuo metu yra būtina išlaikyti ir įgyvendinti esamą sutartį, o ne kurti naują.“