Naujienų srautas

Pasaulyje2019.02.01 20:01

JAV vidurio vakarus po šalčių pasieks atšilimo banga

BNS 2019.02.01 20:01

Jungtinių Valstijų Vidurio Vakarus kaustantys žvarbūs šalčiai, pavertę į darbą važinėjančius priemiesčių gyventojus panašiais į ašigalio tyrinėtojus, turėtų pasitraukti kitos savaitės pradžioje, ir žmonės galės pagaliau išsitraukti lengvesnius drabužius. 

Praėjus kelioms dienoms nuo arktinio oro bangos antplūdžio regione, meteorologai prognozuoja, kad netrukus oro temperatūrų skirtumas gali pasiekti net 26 laipsnius Celsijaus. Pasak ekspertų, toks staigus iki šiol nefiksuotas oro atšilimas gali sukelti papildomų problemų: upių potvynius, avarijas vandentiekio vamzdynuose ir duobes keliuose. 

„Nemanau, kad kada nors anksčiau buvo tokio didelio temperatūrų skirtumo atvejis“ žiemą, sakė meteorologas Jeffas Mastersas, orų portalo „Weather Underground“ meteorologijos direktorius. 

„Praeityje buvę rekordiniai šalčiai taip greitai neišsisklaidydavo... Dabar pas mus ateina pavasariui būdinga oro temperatūra“, – pridūrė jis.

Nors ketvirtadienį daugelyje vietovių tebebuvo šalta, tačiau stingdantis šaltis atlėgo, šalto oro bangai nuslinkus į rytus ir apėmus teritoriją nuo Bufalo iki Bruklino.  

Vakarinėje Niujorko valstijoje iškrito iki 51 cm sniego, termometro stulpelis nukrito žemiau nulio, pūtė žvarbūs vėjai. Niujorko mieste maždaug 200 gaisrą viename komercinės paskirties pastate gesinusių ugniagesių pakaitomis ėjo šildytis į autobusus. Šalčio aukų skaičius išaugo mažiausiai iki 15.

JAV vidurinėje dalyje šaltis turėtų atslūgti jau savaitgalį.

Ilinojaus valstijoje esančiame Rokforde ketvirtadienio rytą buvo užregistruotas rekordinis 35 laipsnių Celsijaus šaltis, tačiau pirmadienį oro temperatūra ten turėtų pakilti iki 10 laipsnių Celsijaus. Kitose anksčiau šalčio bangos sukaustytose vietose oras gali atšilti iki 13 laipsnių Celsijaus.

Toks staigus atšilimas leis atsikvėpti nuo kaulus veriančio šalčio, dėl kurio buvo uždarytos mokyklos, nevažinėjo traukiniai ir neveikė įstaigos.

Detroite, kur dalis vandentiekio linijų yra beveik 150 metų senumo, miesto komunalinkai likviduoja dešimtis vandentiekio avarijų, pranešė Detroito vandentiekio ir kanalizacijos departamento direktoriaus pavaduotoja Palencia Mobley.

Vamzdynų atitirpimas kartais gali padaryti daugiau žalos nei užšalimas. Jie gali trūkinėti dėl  tirpstančio ledo vamzdžių viduje, susidaręs vanduo gali išmušti uždarytus ventilius.

Mičigano valstijos vakarinėje Niveigo apygardoje, maždaug už 60 km į šiaurę nuo Grand Rapidso, dėl ledų sangrūdos ir pavojingai pakilusio vandens lygio teko uždaryti tiltą per Maskegono upę. Niujorko valstijos Bufalo miesto pareigūnai taip pat laukia potvynio Niagaros viršupyje. 

Anksčiau ketvirtadienį keliuose miestuose buvo užregistruota rekordiškai žema oro temperatūra. Sidar Rapidse, Ajovoje, dieną buvo pasiektas 34 laipsnių šalčio rekordas.

SIPA/Scanpix nuotr.

Oro temperatūra Čikagoje ketvirtadienį buvo nukirtusi iki maždaug -30 laipsnių Celsijaus. Žemiausia temperatūra mieste – 32 laipsniai šalčio – buvo užregistruota 1985 metų sausį.  Milvokyje ir Mineapolyje termometro stulpeliai nukrito iki -31 laipsnio Celsijaus, o jutiminė temperatūra buvo dar žemesnė. 

Pasak „Weather Underground“ meteorologo J. Masterso, arktinio oro sūkurys „sukasi į Kanadą“ ir neturėtų sugrįžti artimiausias dvi savaites. Jeigu ir sugrįš vasario pabaigoje, „jis nebebus toks intensyvus“, pridūrė jis.

Tačiau prisiminimai apie pavojinguosius šalčius išliks ilgesniam laikui.

Ilinojaus valstijoje per pastarąsias dvi dienas dėl šalčio sukeltų negalavimų į ligonines kreipėsi mažiausiai 144 žmonės. Didžioji dalis pacientų patyrė hipotermiją arba nušalimus, sakė Visuomenės sveikatos departamento atstovas. 

Tačiau šalčių poveikis šalies ekonomikai neturėtų būti didelis.

Ekonomines analizes atliekančios bendrovės „Moody`s Analytics“ vyriausiasis ekonomistas Markas Zandi sako, kad šalčių bangos poveikis bus mažesnis todėl, kad žmonėms nebuvo nutrūkęs elektros energijos tiekimais, kaip tai atsitinka siaučiant uraganams.

„Žmonės lieka savo namuose, bet jie ir toliau gali užsiimti tokiais dalykais kaip apsipirkimas internetu, – sakė M. Zandi. – Gyvenimas nesustoja. Kasdieninis gyvenimas sutrinka, bet tai nėra didelis smūgis ekonomikai.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi