Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Kodėl Rusija, Kinija ir Iranas teberemia Siriją?

15min.lt 2015.09.08 13:45

Po praėjusią savaitę pasirodžiusios informacijos apie Sirijoje panaudotą cheminį ginklą tarptautinė įtampa nesiliauja kilusi. Vakarų šalių lyderiai kalba apie griežtą atsaką Sirijai, tačiau net ir kaltinamas dešimčių tūkstančių savo gyventojų nužudymu Sirijos režimas išlaiko ištikimų sąjungininkų – Rusijos, Irano ir Kinijos – paramą. Į klausimą „kodėl?“ atsako CNN.

Po praėjusią savaitę pasirodžiusios informacijos apie Sirijoje panaudotą cheminį ginklą tarptautinė įtampa nesiliauja kilusi. Vakarų šalių lyderiai kalba apie griežtą atsaką Sirijai, tačiau net ir kaltinamas dešimčių tūkstančių savo gyventojų nužudymu Sirijos režimas išlaiko ištikimų sąjungininkų – Rusijos, Irano ir Kinijos – paramą. Į klausimą „kodėl?“ atsako CNN.

RUSIJA

Kodėl jai rūpi?

Dėl dviejų priežasčių – ekonominių ir ideologinių.

1. Ekonomika.

Rusija yra viena didžiausių ginklų Sirijai tiekėjų.

Sirijos sutartis su Rusijos gynybos industrija jau peržengė 4 milijardus JAV dolerių. Vien 2009 metais Rusija Damaskui pardavė ginklų už 162 milijonus JAV dolerių, tiek pat – ir 2010 metais.

Maskva taip pat yra pasirašiusi 550 milijonų JAV dolerių sutartį dėl naikintuvų.

Be to, Rusija Sirijoje nuomojasi uostą Tartuse, kuris yra vienintelis Maskvos tiesioginis priėjimas prie Viduržemio jūros.

2. Ideologija.

Pagrindinis Rusijos politikos tikslas – sutrukdyti Amerikos pastangoms sukurti savą tvarką regione.

Rusija netiki, kad revoliucijos, karai ir režimo perversmai gali atnešti stabilumą ir demokratiją. Kaip to pavyzdžius ji pateikia Arabų pavasarį ir JAV pradėtą karą Irake.

Rusija taip pat nepasitiki JAV ketinimais regione. Ji mano, kad susirūpinimas humanitarine situacija yra tik pretekstas, ir iš tikrųjų JAV siekia savų politinių ir ekonominių tikslų.

„Rusijos parama Basharui al Assadui yra ne tik dėl poreikio išsaugoti savo uostą Viduržemio jūroje, apsaugoti savo energetines sutartis ar prieštarauti Vakarams dėl režimo keitimo. Parama taip pat kyla iš Vladimiro Putino baimės dėl savo paties išgyvenimo ir represinės sistemos, kurią reprezentuoja jis ir B.al Assadas, išgyvenimo. V.Putino pasaulyje B.al Assadas negali pralaimėti, nes tai reikštų, kad vieną dieną pralaimėti galėtų ir V.Putinas“, – CNN sakė „Human Rights Watc“ direktorė Anna Neistat.

Ką sako Rusija?

Užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas teigia, kad nėra jokių įrodymų, kurie patvirtintų, kad Sirijos valdžia yra atsakinga už cheminio ginklo panaudojimą. Jis taip pat tvirtina, kad bet kokie kariniai veiksmai pažeistų Jungtinių Tautų chartiją.

Ministras apkaltino Vašingtoną siekiantį sukurti dirbtinius karinės intervencijos pateisinimus, kurie realiai neturi pagrindo.

Trečiadienį Rusija paliko JT Saugumo Tarybos susitikimą, o šalies ministro pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Rogozinas pareiškė, kad Vakarai su islamišku pasauliu elgiasi kaip beždžionė su granata.

Kodėl Rusijos parama Sirijai yra svarbi pasauliui?

Rusija yra nuolatinė JT Saugumo Tarybos narė. Ji turi teisę vetuoti Tarybos rezoliucijas prieš Sirijos režimą, ir jau ne kartą taip darė per pastaruosius dvejus metus. Taigi, jeigu JAV ir jos sąjungininkės viliasi, kad JT mandatas uždegs žalią šviesą kariniam smūgiui, joms gali tekti ilgai laukti.

IRANAS

Kodėl jam rūpi?

Iranas su Sirija susijęs tiek strategiškai, tiek per religiją.

1. Religija.

Irane gyvena didžiausia pasaulyje šiitų musulmonų bendruomenė. Sirijos valdžioje dominuoja alavitai – viena iš šiitų sektų, o sukilėliai daugiausiai yra sunitai.

Religija stipriai jungia dvi šalis – Sirija buvo vienintelė arabų šalis, remianti Iraną jo aštuonerių metu kare su Iraku. Irake tuo metu dominavo sunitai.

Mažiausiai, ko dabar nori Iranas – Sirija, kurioje dominuotų sunitai. Ypač dėl to, kad pagrindiniai Sirijos sukilėlių rėmėjai yra Irano varžovai Kataras ir Saudo Arabija.

2. Strategija.

Iranui Sirija svarbi ir kaip strateginė sąjungininkė. Ji yra pagrindinė jungtis su šiitų „Hezbollah“ Libane, o su „Hezbollah“ ir jų turimomis raketomis Iranas gali grasinti Izraeliui.

2009 metais aukštas JAV diplomatas Damaske atskleidė, kad Sirija pradėjo tiekti balistines raketas „Hezbollah“.

Taigi, Iranui svarbu, kad B.al Assado režimas išliktų.

Vakarų žvalgybos pareigūnai mano, kad Iranas Sirijai suteikia techninę pagalbą, pataria dėl komunikacijos, šnipinėjimo ir minios kontrolės, taip pat tiekia ginkluotę.

Gegužės mėnesį JT pranešė, kad Iranas Sirijai siuntė sprogmenis, detonatorius, šturmo šautuvus, sviedinius, automatinius ir mašininius šaunamuosius ginklus. Ginklai turėjo patekti į Siriją, tačiau buvo sulaikyti Turkijoje.

Ką sako Iranas?

Iranas įvykius Sirijoje vertina kaip žymiai didesnę ideologinę kovą. Anot jo, ten dabar vyksta karas tarp politinio viešpatavimo ir pasipriešinimo frontų.

Irano užsienio reikalų ministras Jvadas Zarifas ir naujasis šalies prezidentas Hassanas Rouhani pabrėžia, kad Sirijos valdžia yra tarptautinių suktybių auka.

Iranas tiki, kad Vakarai ir beveik visos arabų valstybės yra suokalbininkai, besistengiantys pakeisti Sirijos režimą. Iranas taip pat aiškina, kad tokio plano tikslas – padaryti regioną saugesniu Izraeliui.

Šią savaitę J.Zarifas teigė, kad jeigu bet kuri šalis pradės puldinėti kitą tada, kai tik panorės, pasaulis grįš į viduramžius.

Kodėl Irano parama Sirijai yra svarbi pasauliui?

Daugelis mano, kad Iranas yra didžiausia grėsmė Vašingtonui visame regione, ypač turint omenyje jo branduolinį potencialą. Nėra aišku, kaip Iranas reaguotų, jeigu Sirija būtų užpulta, tačiau šalies retorika yra grėsminga.

„Atakos pradėjimas būtų kaip žiežirba didelėje parako parduotuvėje, o pasekmės būtų neaiškios ir neprognozuojamos, – sakė Irano dvasinis lyderis ajatola Ali Khamenei. – JAV grasinimai ir galima karinė intervencija į Siriją yra tragedija visam regionui, ir jeigu bus imtasi tokių veiksmų, žinoma, amerikiečiams teks patirti tokią žalą, kokią patyrė įsibrovę į Iraką ir Afganistaną.“

KINIJA

Kodėl jai rūpi?

Kinijos santykiuose su Sirija slypi daugiau niuansų.

Dalis ekspertų teigia, kad Kinija palaiko Siriją dėl savo finansinių santykių su ja. Kinija buvo trečia didžiausia importuotoja Sirijoje 2010 metais.

„Pekino atsinaujinęs susidomėjimas Damasku rodo, kad Kinija mato Siriją kaip svarbų prekybos mainų tašką“, – rašoma 2010 metų „The Jamestown Foundation“ ataskaitoje apie šalių santykius.

Tačiau jų santykiams įtaką daro ir daugiau veiksnių.

Kinija yra sakiusi, kad kitos šalys neturėtų kištis į Sirijos vidaus reikalus. Ir nenuostabu – Kinija pati nenori, kad kas nors kištųsi į jos politiką okupuotame Tibeto regione ar imtųsi veiksmų dėl begalės žmogaus teisių pažeidimų šalyje.

Galiausiai, Kinija nenori, kad dabar nutiktų taip, kaip nutiko su karine intervencija Libijoje. Tuomet ji susilaikė balsavime dėl JT Saugumo Tarybos rezoliucijos ir taip atvėrė kelią NATO karinei intervencijai.

„Kinija buvo nusivylusi dėl rezultato. Nei Vakarai, nei Libijos laikinoji nacionalinė taryba nerodė dėkingumo dėl Kinijos susilaikymo“, – aiškina Brookingo instituto ekspertas Yun Sun. Anot jo, todėl Kinija nori vykdyti sudėtingesnę politiką Sirijos klausimu. „Vietoj to, kad remtų B.al Assadą arba jo opoziciją, ji laikosi nuošalyje ir laukia. Pekinas stato už abi puses“, – sako Yun Sun.

Ką sako Kinija?

Kinija oficialiai pareiškė esanti griežtai nusistačiusi prie cheminius ginklus ir remianti JT inspektorius.

Ji taip pat sakė norinti, kad dėl Sirijos būtų priimtas politinis, o ne karinis sprendimas.

Kaip ir Rusija, Kinija trečiadienį paliko JT Saugumo Tarybos posėdį, kuriame Didžioji Britanija planavo pateikti rezoliuciją dėl Sirijos.

Kodėl Kinijos parama Sirijai yra svarbi pasauliui?

Kinija yra nuolatinė JT Saugumo Tarybos narė. Kaip Rusija, Kinija jau ne kartą yra vetavusi sankcijas, nukreiptas prieš Sirijos režimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi