Pasaulyje

2019.01.31 15:35

Europos Parlamentas pripažino J. Guaido laikinuoju Venesuelos prezidentu

LRT.lt 2019.01.31 15:35

Ketvirtadienį Europos Parlamentas (EP) pripažino Venesuelos parlamento vadovą, opozicionierių Juaną Guaido teisėtu laikinu šalies prezidentu. EP tai padarė atsižvelgdamas į Venesuelos konstituciją ir paragino visas ES šalis pasekti jo pavyzdžiu. J. Guaido padėkojo EP už šį sprendimą.

Kaip rašoma pranešime spaudai, EP priimtoje rezoliucijoje (439 už, 104 prieš, 88 susilaikė) europarlamentarai ragina ES vyriausiąją užsienio reikalų įgaliotinę Federicą Mogherini ir Bloko valstybes pripažinti J. Guaido „vieninteliu teisėtu laikinuoju šalies prezidentu, kol bus surengti nauji laisvi, skaidrūs ir patikimi prezidento rinkimai siekiant atkurti demokratiją“.

J. Guaido savo tviterio paskyroje padėkojo EP už šį sprendimą ir pareiškė „pasaulis yra su mumis!“

EP išreiškė paramą Venesuelos Nacionalinei Asamblėjai, kuri yra „vienintelė teisėta demokratiškai išrinkta šios šalies institucija. Jos įgaliojimai, taip pat ir išimtinės teisės bei narių saugumas, turi būti atkurti ir gerbiami“.

Pranešime rašoma, jog europarlamentarai smerkia nuožmias represijas ir smurtą Venesueloje bei reikalauja, kad šios šalies valdžios institucijos liautųsi pažeidinėjusios žmogaus teises. Jie ragina atlikti nepriklausomus ir išsamius tyrimus dėl įvykdytų nužudymų, taip pat paleisti sulaikytus žurnalistus. Už smurtą atsakingi asmenys turi atsakyti, o visos pagrindinės žmogaus teisės ir laisvės turi būti gerbiamos.

ES vyriausioji užsienio reikalų įgaliotinė F. Mogherini sausio 26 d. paskelbė, kad ES visapusiškai palaiko Nacionalinę Asamblėją, ir paragino surengti laisvus, skaidrius ir patikimus šalies prezidento rinkimus. F. Mogherini įspėjo, jog „per artimiausias dienas organizacijai nepaskelbus apie naujus, būtinas garantijas atitinkančius rinkimus, ES imsis tolimesnių veiksmų, tarp jų ir dėl šalies vadovybės pripažinimo“.