Pasaulyje

2019.01.31 11:12

JAV ir Rusijai nepavyko susitarti dėl vidutinio nuotolio branduolinių ginklų

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.31 11:12

Ketvirtadienį Pekine baigiasi penkių branduolinių valstybių konsultacijos dėl atominio ginklo neplatinimo bei nusiginklavimo. Atrodo, jog esminės problemos išspręsti nepavyko – JAV ir Rusija nesusitarė dėl vidutinio nuotolio branduolinių raketų sutarties laikymosi. Amerikiečiai apkaltino rusus, kad šie laužo dar Šaltojo karo pabaigoje pasirašytą tarptautinį susitarimą draudžiantį tokius ginklus.  

Ketvirtadienį Rusijos Užsienio reikalų viceministras Sergėjus Riabkovas žurnalistams sakė, kad nepavyko pasistūmėti dėl vadinamosios INF sutarties. Todėl amerikiečiai žada pasitraukti iš šios sutarties jau savaitgalį, jei Rusija nesunaikins raketų, kurios galimai pažeidžia susitarimo sąlygas.

„Kaip suprantame, reikia ruoštis kitam žingsniui, kitam etapui, tai yra, kad JAV sustabdys įsipareigojimus INF jau šį savaitgalį“, – „The Moscow Times“ cituoja S. Riabkovą.

JAV, Rusijos, Kinijos, Prancūzijos, bei Jungtinės Karalystės diplomatai reguliariai rengia tokius pasitarimus, bet dabartinės padėtis, kai amerikiečiai jau vasario 2 dieną grasina trauktis iš vidutinio nuotolio raketų draudimo sutarties (INF) yra įtempta.

„Penkios branduolinės valstybės – Kinija, Prancūzija, Jungtinė Karalystė, Rusija ir Jungtinės Valstijos, patvirtino, kad turi svarbios atsakomybės saugant tarptautinę taiką, saugumą bei stabilumą ir supranta, kad dabartinė tarptautinio saugumo aplinka susiduria su rimtais iššūkiais“ – žurnalistams derybas komentavo Kinijos Užsienio reikalų ministerijos atstovas Gengas Shuangas.

Rusija tikėjosi, kad Kinija, turinti savų karinės įtakos problemų su JAV, parems jų poziciją.

„Tikiuosi, kad vadovaujant Kinijai, jai pirmininkaujant, pamatysime šiokių tokių postūmių, nes pasaulis išgyvena sunkius laikus, pavojai didėja, kyla grėsmių. Ir kuo daugiau kalbėsimės, tuo bus daugiau supratimo, atkursime pasitikėjimą, kurio, bent jau tarp kai kurių šalių, dabar trūksta“, – sakė S. Riabkovas.

Savo ruožtu, praeitą savaitę įvykęs Rusijos ir NATO tarybos posėdis parodė, kad Rusija nesiruošia atsisakyti vidutinio nuotolio branduolinių ginklų, kurie yra veiksmingi ir gerokai pigesni už ilgo nuotolio raketas.

„Nepamirškime, kad sutartis neturi prasmės, jei jos nesilaikoma. Taigi problema ta, kad Europoje yra rusiškų raketų, pažeidžiančių vidutinio nuotolio branduolinių ginklų sutartį“, – tada sakė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

Rusai tvirtina, kad jog jų naujajai raketai trūksta skrydžio nuotolio, kad ji pateiktų į sutartyje įvardintų 5500 kilometrų nuotolio kategoriją, bet Amerikiečiai konkrečiai pareiškė, kad visos jos turi būti nedelsiant sunaikintos.

„Privalome suprasti, kad sutarčiai iškilęs realus pavojus. Todėl kreipėmės į mūsų karo vadus, karinę vadovybę, kad įvertintų padarinius pasaulyje be vidutinio nuotolio raketų sutarties, jei Rusija ir toliau jas dislokuos. Nenorėčiau dabar spekuliuoti apie šio proceso rezultatus“, – teigė NATO gen. sekretorius.

JAV gana sėkmingai kuria itin brangią apsaugos nuo balistinių raketų sistemą. Todėl vidutinio nuotolio raketos gali tapti vienintele tikrai veiksminga priemone rusams, o galbūt ir kinams,  nors jas ir draudžia jau tris dešimtmečius galiojantys  susitarimai.

Plačiau žiūrėkite reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt