Pasaulyje

2019.01.30 14:47

Th. May grįžta į Briuselį derėtis dėl „Brexito“, tačiau ES tartis nenori

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.30 14:47

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May rengiasi grįžti į Briuselį ir derėtis dėl „Brexito“ sąlygų pakeitimo. Pagrindinis klausimas – kaip išlaikyti atvirą sieną tarp Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos.

Jungtinės Karalystės parlamentas balsavimu suteikė premjerei mandatą derėtis iš naujo, nors iki „Brexito“ liko mažiau nei du mėnesiai. ES vadovai iškart atsakė, kad daugiau nesiderės, o Airija apkaltino Londoną nepatikimumu. Th. May negali pasakyti, kokios alternatyvos norėtų ir kodėl jos nesiekė, kai dvejus metus pati derėjosi su Briuseliu, ir kodėl tris mėnesius kartojo, kad esamas susitarimas geriausias bei vienintelis.

„Dabar aišku, kad yra kelias užsitikrinti rimtą ir patikimą daugumą šiuose rūmuose išstoti iš Europos Sąjungos su susitarimu. Dabar imsime šį mandatą ir sieksime gauti teisiškai įpareigojamų pakeitimų išstojimo susitarime“ – po vakarykščio balsavimo, kuriame parlamentarai teikė savo pasiūlymus keisti „Brexito“ sutarties planą, sakė Th. May.

Tuo tarpu ES aiškina, kad teisiškai įpareigojamų pakeitimų nebus. Susitarimas esą yra ne tik suderėtas, bet ir patvirtintas lapkritį specialiai suvažiavus visų bendrijos šalių vadovams.

„Susitarimas dėl išstojimo, kuris jau suderėtas tarp Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos yra geriausias įmanomas susitarimas ir dėl jo deramasi nebus. Po balsavimo parlamente Londone noriu, kad Britanijos vyriausybė galėtų mūsų derybininkui Micheliui Barnier pateikti kitus žingsnius, kurie padėtų išvengti išstojimo be susitarimo“ – sakė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

Airijos sienos klausimas yra bene opiausia problema „Brexito“ derybose. Sprogdinimas Šiaurės Airijoje praėjusią savaitę priminė, kad bet kada gali atsinaujinti trijų dešimtmečių kruvinas konfliktas. Jį nutraukė 1998-ųjų Didžiojo penktadienio susitarimas, kuris numatė, kad siena tarp Airijos ir Šiaurės Airijos turi likti atvira.

Bet kai ji taps Europos Sąjungos išorės siena, muitinės čia taptų atakų taikiniais. Tad dabartinis suderėtas susitarimas numatė, kad visa Jungtinė Karalystė turi likti muitų sąjungoje – kol bus rastas geresnis sprendimas. Bet tai šalį neribotam laikui įkalintų muitų sąjungoje. Jokiu referendumu išstoti ji negalėtų, kol visos 27-os bendrijos šalys nepatvirtins naujo susitarimo dėl ateities.

Parlamentarai Londone patvirtino ir kitą neįpareigojančia pataisą, kuri ragina neišstoti be susitarimo, nes verslai vis garsiau perspėja dėl gresiančios ekonominės suirutės. Bet Th. May priešininkams nepavyko priimti pataisos, kuri būtų leidusi parlamentui perimti iniciatyvą iš vyriausybės ir sustabdyti blogiausią scenarijų.

Liko mažiau kaip du mėnesiai iki numatytos „Brexito“ pabaigos. Kai Th. May grįš iš Briuselio ir parlamentas vėl balsuos, bus praėjusios dar dvi savaitės, ir neaišku, ar bus kas nors pasikeitę. Ar parlamente bus kokia nors dauguma kokiam nors sprendimui, kuris sustabdytų išstojimą be susitarimo.

Plačiau žiūrėkite Vyginto Pugačiausko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.