Pasaulyje

2019.01.29 16:09

Venesuelos krizės fone – JAV generolo vizitas į Kolumbiją

ELTA 2019.01.29 16:09

JAV sausumos kariuomenės generolas majoras Markas Stammeris atskrido į Kolumbiją nesibaigiant politinei krizei kaimyninėje Venesueloje. Tai antradienį pranešė portalas „Tenemos noticias“.

Jo žiniomis, M. Stammeris ketina apsvarstyti su Kolumbijos ginkluotųjų pajėgų ir teisėsaugos institucijų vadovybe „dviejų šalių bendradarbiavimo stiprinimo klausimus, taip pat priešinimosi grėsmėms regione priemones“.

M. Stammerio vizitas surengtas tuo metu, kai internete pasirodė JAV prezidento Donaldo Trumpo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Johno Boltono bloknoto nuotraukos, darytos per spaudos konferenciją Vašingtone, skirtą padėčiai Venesueloje. Puslapyje matyti įrašas „5 000 kariškių į Kolumbiją“. Pats J. Boltonas į žurnalistų klausimą apie galimą JAV karinę operaciją Venesueloje atsakė: „Svarstomi visi variantai“.

Vėliau Kolumbijos gynybos ir užsienio reikalų ministerijos paneigė pranešimus apie galimą 5 tūkstančių JAV kariškių permetimą į šalies teritoriją. Pasak URM vadovo Carloso Holmeso Trujillo, Bogota nieko nežino apie tokius Vašingtono planus.

Sausio 23 d. Venesuelos opozicijos lyderis Juanas Guaido, kurio paskyrimą į parlamento pirmininko postą dviem dienomis anksčiau anuliavo šalies Aukščiausiasis teismas, pasiskelbė laikinuoju Venesuelos prezidentu. Tą pačią dieną JAV pripažino jį laikinuoju valstybės vadovu. Dabartinis prezidentas Nicolas Maduras pavadino tai mėginimu įvykdyti perversmą ir pareiškė nutraukiąs diplomatinius santykius su JAV.

Netrukus J. Guaido laikinuoju Venesuelos prezidentu pripažino Limos grupės šalys išskyrus Meksiką, taip pat Australija, Albanija, Gruzija, Izraelis, Amerikos Valstybių Organizacija. Daugelis ES narių palaiko Venesuelos parlamentą ir reiškia viltį, kad, siekiant sureguliuoti krizę, šalyje bus surengti rinkimai. N. Madurą parėmė Rusija, Baltarusija, Bolivija, Iranas, Kinija, Kuba, Nikaragva, Salvadoras ir Turkija.