Naujienų srautas

Pasaulyje2019.01.29 09:51

D. Britanijos parlamentarai diskutuos dėl „Brexito“ sutarties pakeitimų

Didžiosios Britanijos parlamentarai šiandien pradės svarstyti „Brexito“ sutarties pataisas. Jas pateikę opozicijos partijų ir valdančiųjų konservatorių atstovai tikisi, kad patobulintas „Brexito“ įstatymas įtikins ES sutikti su siūlomais kompromisais. Tokiu atveju, šaliai pavyktų išstoti iš Bendrijos nesukeliant problemų savo ir visos Europos ekonomikai.  

Viena pagrindinių problemų, kuri neleidžia nemažai daliai konservatorių paremti premjerės Theresos May suderėtą „Brexito“ planą yra Šiaurės Airijos sienos su Airijos respublika klausimas.

Pagal dabartinį sutarties variantą, jei Londonui ir Briuseliui šios problemos išspręsti nepavyks, visa Jungtinė Karalystė liktų bendroje muitų zonoje. Tai nepatinka už atsiskyrimą nuo ES pasisakantiems britams, todėl kai kurie premjerės vadovaujamos partijos nariai bandys ieškoti teisinių alternatyvų, kaip išspręsti šį sudėtingą klausimą.

„Jei mano papildymas bus priimtas, ji (Th. May – LRT.lt) galės pasakyti Briuselyje – štai ką galiu patvirtinti Atstovų rūmuose ir norėčiau, kad ir jūs pajudėtumėte šiek tiek kompromiso link“, – sakė Didžiosios Britanijos parlamento narys Grahamas Brady.

Visos ES narės pritarė originaliam Th. May sutarties variantui, kur siena tarp Šiaurės Airijos ir Airijos respublikos nėra numatyta ir labai abejotina, kad griežtiems atsiskyrimo šalininkams pavyks vėl atnaujinti derybas, nes tai gali išprovokuoti naujus neramumus britų kontroliuojamoje Šiaurės Airijoje.

Kitas siūlymas – pratęsti „Brexito“ svarstymą, pavyzdžiui, dar mėnesiui.

„Tikiuosi, kad tai padidins spaudimą premjerei, kad problema būtų išspręsta iki vasario pabaigos. Bet jei pasieksime šią ribą, ji (Th. May – LRT.lt) turėtų atsisakyti išstojimo be jokios sutarties, suprasdama, kad negali įstumti šeimų visoje šalyje į tokią padėtį, kai atsiras tarifai maistui, tai yra maistas pabrangs. Kai pradės vėluoti vaistų tiekimas ir žmonės ims jaudintis“, – padėtį komentavo opozicinių leiboristų atstovė Yvette Cooper.

Savo ruožtu, premjerė Th. May jau praeitą savaitę aiškiai pasakė, kad atidėliojimas nieko nepakeis. Vis vien ateis momentas, kai reikės priimti sprendimą.

Jos teigimu, variantai yra tik trys: arba išstojimas pagal jos suderėtą sutartį, arba „Brexitas“ be jokios sutarties, arba jokio „Brexito“.

Plačiau žiūrėkite reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi