Pasaulyje

2019.01.29 10:07

JAV paskelbė sankcijų Venesuelos naftos sektoriui, N. Maduro žada kovoti

Jungtinės Valstijos pirmadienį paskelbė sankcijų Venesuelos valstybinei naftos įmonei, koordinuodama veiksmus su šios šalies pagrindiniu opozicijos lyderiu, kad sužlugdytų prezidento Nicolas Maduro galios pagrindą. Savo ruožtu, prezidentas žada kovoti dėl pagrindinio pajamų šaltinio teismuose.

Šios priemonės prieš valstybės kontroliuojamą bendrovę PDVSA buvo pateiktos kaip būdas neleisti kairiųjų pažiūrų autoritariškam lyderiui neleisti ištuštinti ekonomiškai žlugusios valstybės iždo prieš jį pakeičiant opozicijos lyderiui Juanui Guaidui, Vašingtono laikomam teisėtu laikinuoju prezidentu.

„Sankcijų tikslas – pakeisti elgesį“, – žurnalistams Baltuosiuose rūmuose sakė iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas. – Taigi, kai bus pripažinta, kad bendrovė yra valdoma teisėtų lyderių, tuomet šie pinigai bus prieinami Guaido.“

J. Guaido, vadovaujantis Nacionaliniam Susirinkimui ir pasiskelbęs laikinuoju prezidentu, atskiru pranešimu nurodė „sklandžiai perimantis mūsų respublikos aktyvų užsienyje kontrolę“, kad postą paliekantis N. Maduro nemėgintų „ištuštinti iždo“. Venesuela kadaise buvo sėkminga Lotynų Amerikos valstybė, turinti didžiausius pasaulyje naftos išteklius, tačiau daug metų besitęsiantis kairiųjų valdymas padėtį šalyje smarkiai pablogino. Milijonams žmonių stingant maisto produktų ir kitokių būtiniausių atsargų, šalyje smarkiai išplito nepasitenkinimas. Tačiau N. Maduro kol kas tebėra remiamas įtakingų ginkluotųjų pajėgų, taip pat palaikomas Rusijos ir Kinijos.

Vašingtonas ėmėsi ryžtingų veiksmų, kad N. Maduro pasitrauktų iš valdžios – pripažino J. Guaido laikinuoju lyderiu ir paragino kariuomenę jį palaikyti. JAV prezidento Donaldo Trumpo nacionalinio saugumo patarėjas Johnas Boltonas paragino Venesuelos saugumo pajėgas „priimti taikų, demokratinį ir konstitucinį valdžios perdavimą“. „Matėme Venesuelos pareigūnų ir kariškių, paklausiusių šio raginimo“, – pridūrė jis, turėdamas omeny Venesuelos karinio atašė prie Vašingtono perbėgimą praeitą savaitgalį.

J. Boltonas taip pat neatmetė, kad Jungtinės Valstijos gali panaudoti savo kariuomenę. Per spaudos konferenciją Baltuosiuose rūmuose jis pirmadienį pasirodė su bloknotu rankose, kuriame fotografai ir kiti dalyviai galėjo puikiausiai matyti dvi trumpas ranka užrašytas eilutes.

Pirmojoje eilutėje buvo trumpa pastaba apie pastaruosius pokalbius su Afganistano Talibanu. Antroje eilutėje buvo parašyta: „5 000 karių į Kolumbiją“. Dėl didžiulės krizės kaimyninėje Venesueloje J. Boltono užrašai iš karto sukėlė diskusijas

„Šiuo atveju prezidentas leido aiškiai suprasti, kad visos priemonės yra ant stalo“, – patarėjas sakė žurnalistams.

N. Maduro žada kovoti

JAV paskelbus sankcijas Venesuelos naftos sektoriui, prezidentas N. Maduras paskelbė kovosiąs dėl savo svarbiausio pajamų šaltinio. Venesuela JAV ir tarptautiniuose teismuose gins savo teisę į „Citgo“, JAV įsikūrusią valstybinio naftos koncerno PDVSA patronuojamąją įmonę, pirmadienį pareiškė N. Maduras.

N. Maduras sakė, kad JAV nori „pagrobti“ iš Venesuelos „Citgo“. „Tai nelegalus kelias“, - pabrėžė jis. 

Plačiau žiūrėkite reportaže.