Pasaulyje

2019.01.28 18:04

Danija pasienyje stato tvorą – saugosis nuo kiaulių maro

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.28 18:04

Europos sąjungos šalys tvoras stato ne tik prieglobsčio prašytojų srautams suvaldyti. Prancūzija ir Danija pasienį tveria nerimaudamos dėl šernų, galinčių atnešti žmonėms nepavojingą, bet kiaulienos pramonei daug žalos pridaryti galintį Afrikinį kiaulių marą.

Danai pirmadienį pradėjo tiesti septyniasdešimties kilometrų ilgio tvorą pasienyje su Vokietija. Nors ši šalis Afrikinio kiaulių maro atvejų dar neužregistravo, Danija siekia iš anksto apsaugoti savo kiaulienos pramonę nuo marą atnešti galinčių šernų.

Danija yra viena stambiausių kiaulienos eksportuotojų Europoje. Per metus penkiuose tūkstančiuose vietos fermų užauga keliasdešimt milijonų kiaulių. Siena pramonei saugoti kainuos apie 4 milijonus eurų, o 5 proc. viso valstybės eksporto sudarantis kiaulienos eksportas vertas maždaug keturių milijardų eurų.

Tvorą planuoja ir Prancūzija, nerimaujanti dėl šernų iš Belgijos, kuri užfiksavo afrikinio kiaulių maro atvejų. Metų pradžioje prancūzai siuntė kariškius padėti medžiotojams naikinti dešimtis tūkstančių šernų.

Afrikinis kiaulių maras ES pastebėtas 2014 m., kai šernai iš Baltarusijos jį atnešė į Lenkiją, taip pat stambią kiaulių augintoją. Ši per pastaruosius metus išnaikino šimtus tūkstančių šernų. Medžiotojams Lenkijos valdžia už šerną moka apie šimtą keturiasdešimt eurų.

Afrikinis kiaulių maras žmonėms nepavojingas, bet kiaulienos pramonei gali atnešti daug žalos. Europoje pagal kiaulienos eksportą pirmauja Vokietija, Ispanija, Danija, Nyderlandai, Belgija, Lenkija, Prancūzija.

Plačiau žiūrėkite A. Acaus reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt