Naujienų srautas

Pasaulyje2019.01.28 17:22

E. Macronas su Egipto prezidentu aptarė žmogaus teises

Egipte viešintis Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sakė, kad per susitikimą su prezidentu Abdelu Fattah al-Sisiu skatino „pagarbą žmogaus teisėms jo šalyje“. Pastovėti už kalėjimuose sėdinčius demokratinius aktyvistus E. Macroną spaudžia nevyriausybinės organizacijos, pastebinčios, kad būtent Prancūzija – pagrindinė ginkluotės Egiptui tiekėja, todėl atsakinga ir už vidaus represijas. 

„Stabilumas ir ilgalaikė taika yra susiję su pagarba asmens orumui ir teisinei valstybei, o stabilumo siekis negali būti atskiriamas nuo žmogaus teisių klausimo“, – bendroje spaudos konferencijoje su A. F. Al-Sisiu sakė E. Macronas.

2017 metais Prancūzijos prezidentas sakė, kad nepamokslaus Egipto prezidentui apie žmogaus teises. Tačiau E. Macronas sulaukė nevyriausybinių organizacijų spaudimo užimti griežtesnę poziciją, ir prezidentas teigė, kad trijų dienų trukmės vizito Egipte metu atviriau reikš savo poziciją žmogaus teisių klausimu.

„Nevyriausybinės organizacijos nerimauja, kad Makronas nepriekaištaus dėl Egipto prezidento planų keisti konstituciją taip, kad ši diktatoriui valdyti leis neribotą laiką. Kritikai pastebi – Prancūzija po Arabų pavasario aplenkė JAV ir tapo pagrindine ginkluotės tiekėja Egiptui. Įskaitant ir tos, kuria kariuomenė pasmaugė demokratiją, susidorojo ne tik su islamišką Konstituciją parašiusia Musulmonų brolija, bet ir su demokratiniais aktyvistais“, – žurnalistams sakė „Amnesty International“ atstovas Yves Prigent.

„Padėtis pablogėjo nuo 2017 metų spalio, kai A. F. Al-Sisis lankėsi Paryžiuje“, – sakė E. Macronas, omenyje turėdamas žmogaus teisių padėtį Egipte.

Į prezidento postą atėjus E. Macronui prekyba ginklais tarp šalių atvėso, Egiptas dvejus metus tebelaukia pažado parduoti dar dvylika naikinuvų. Kai Egipto prezidentas viešėjo Paryžiuje, gavo sąrašą, kuriame Prancūzijos prašomi paleisti politiniai kaliniai. Dabar E. Macronas į Egiptą nuskrido su visa nusižengimų žmogaus teisėms ataskaita ir pažadėjo apie tai pasikalbėti atviriau, bet pabrėžė, kad jei nebendradarbiaus su Egiptu, tai pastums šimtą milijonų gyventojų turinčią arabišką šalį į to esą tik ir laukiančios Rusijos ar kitų galių pusę.

Plačiau žiūrėkite A. Acaus reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi