Pasaulyje

2019.01.28 13:23

Apklausa: trys ketvirtadaliai rusų prieštarauja Kurilų salų perdavimui Japonijai

ELTA 2019.01.28 13:23

Trys ketvirtadaliai (77 proc.) rusų prieštarauja bet kokiam Kurilų salų perdavimui Japonijai, kad būtų pasiektas taikos susitarimas ir sustiprinti dvišaliai santykiai, rodo Rusijos valstybinės viešosios nuomonės tyrimų tarnybos „VTsIOM“ apklausa. 

29 proc. respondentų tvirtina, kad šis klausimas jau buvo išspręstas ir salos priklauso Rusijai.  Tačiau vis daugiau rusų mano, kad derybos turėtų vykti, kol abi pusės pasieks abipusiai priimtiną sprendimą. 2018 metais taip manančiųjų buvo 51 proc., kai 2009 metais taip manė tik 34 proc. rusų. 

13 proc. respondentų ragina kaip galima greičiau užbaigti derybas ir užversti šį istorijos puslapį, net jei tai kenkia Rusijos interesams. Dar 13 proc. siūlo nutraukti derybas su Japonija, o 15 proc. mano, kad klausimo sprendimas turėtų būtų nukeltas 15-20 metų ir jį spręstų būsimos kartos. 

Japonija ir Rusija nesutaria dėl keturių strategiškai svarbių salų, kurias paskutinėmis Antrojo pasaulinio karo dienomis užėmė Sovietų Sąjungos armija. Po karo šios šalys taip ir nepasirašė taikos sutarties. 

Japonija reiškia pretenzijas į Rusijos kontroliuojamas Kurilų salas ir vadina jas Šiaurinėmis teritorijomis. Tuo tarpu Maskva teigia, kad Kurilų salos atiteko Sovietų Sąjungai pagal Antrojo pasaulinio karo išdavas, ir Rusijos suverenitetas jose nekelia abejonių.