Pasaulyje

2019.01.28 10:52

Prancūzai priešinasi smurtingiems protestams, kuriasi „raudonųjų šalikų“ judėjimas

LRT TV naujienų tarnyba, ELTA, LRT.lt2019.01.28 10:52

„Geltonųjų liemenių“ protestai Prancūzijoje sulaukė pasipriešinimo. Sekmadienį į gatves išėjo prieš šį judėjimą protestuojantys prancūzai, pasidabinę raudonais šalikais. Daugelis protestavusių reiškė paramą Emmanuelio Macrono vyriausybei.

Vienuolika savaičių tebesitęsiantys „geltonųjų liemenių“ protestai supykdė kai kuriuos prancūzus. Jie sekmadienį susirinko protestuoti prieš dažnai smurtu ar turto naikinimu pasibaigiančiias eitynes.

Policijos duomenimis daugiau nei dešimt tūkstančių žmonių, pasivadinusių „raudonųjų šalikų“ judėjimu, išėjo į gatves. Daugelis jų reiškė paramą Prancūzijos prezidentui E. Macronui ir jo vyriausybei.

„Jau daugelį metų neprotetsavau, bet atvykau čia iš Liono, nes smurto jau per daug. Šeši mirę per kelių blokadas, sužaloti žurnalistai, melagingos naujienos nesustodamos skelbia melus ir nenormalūs reikalvimai. Manau, kad daugelis žmonių yra čia, nes pavargo dėl visiškos nepagarbos. Šis judėjimas tapo visiškai antidemokratiškas“, – žurnalistams sakė protestuotojas iš Liono Claude Rifaud.

„Mūsų šalis nuostabi, ji labai graži, negalime jos naikinti. Mes turime teisę nesutikti su kai kuriais sprendimais, turime teisę balsuoti, renkame parlamento narius, merus, jie mus atsovauja. Taip, mes turime teisę reikalauti, bet ne bet kokia kaina“, – jam pritarė kita protestuotoja.

Tiesa, dieną prieš tai vykusiame „geltonųjų liemenių“ proteste buvo gerokai daugiau dalyvių – čia susirinko apie 70 tūkst. žmonių. Nors protestai buvo gana taikūs, tačiau pranešta apie susirėmimus su policija Paryžiaus Respublikos aikštėje. Prieš vyriausybę protestuojantys prancūzai sako nepasiduosiantys.

Socialiniuose tinkluose plinta nuotraukos, kuriose matyti kai kurie dabar „geltonųjų liemenių“ protestuose dalyvaujantys žmonės, kurie anksčiau kovojo Rusijos remiamų separatistų pusėje Donbase.

E. Macronas: Italijos vyriausybės kritika manęs nedomina

Prancūzijos prezidentas E. Macronas pabrėžtinai ramiai reaguoja į Italijos populistų vyriausybės verbalines atakas. „Tai manęs visiškai nedomina“, – pareiškė jis sekmadienį lankydamasis Egipte.

„Aš neatsakysiu. Tai yra vienintelis dalykas, kokio jie laukia“, – pabrėžė prezidentas. Neįvardydamas pavardėmis, E. Macronas palinkėjo „daug laimės ir geros agitacijos“ dešiniųjų populistų vidaus reikalų ministrui Matteo Salviniui bei vicepremjerui Luigi Di Mario iš „Penkių žvaigždučių judėjimo“. Kartu jis pridūrė: „Italai yra mūsų draugai, jie nusipelnė politinių lyderių, vertų savo istorijos“.

M. Salvinis ir L. Di Maio praėjusiomis dienomis kritikavo Prancūziją ir asmeniškai E. Macroną. L. Di Maio, pavyzdžiui, kaltino Prancūziją besitęsiančia kolonizacija prisidedant prie Afrikos skurdinimo, o kartu ir masinių pabėgėlių srautų Europos žemyno kryptimi.

M. Salvinis pareiškė tikįs, kad prancūzai „galės išsivaduoti iš labai blogo prezidento“. Po L. Di Maio žodžių Prancūzijos užsienio reikalų ministerija išsikvietė Italijos ambasadorę Paryžiuje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt