Pasaulyje

2019.01.26 17:58

JT Saugumo Taryba pradėjo svarstyti politinę krizę Venesueloje

BNS2019.01.26 17:58

Jungtinių Tautų Saugumo Taryba šeštadienį Vašingtono iniciatyva ėmėsi svarstyti paaštrėjusią politinę krizę Venesueloje.

Savo kalboje JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo paragino visas JT valstybes nares palaikyti šią savaitę Venesuelos prezidentu pasiskelbusį Juaną Guaido ir pasmerkė jo varžovą prezidentą Nicolas Maduro remiančias Kiniją ir Rusiją.

„Atėjo laikas palaikyti Venesuelos liaudį ir pripažinti prezidento Juano Guiado vadovaujamą naująją teisėtą vyriausybę ir užbaigti šį košmarą“, – per neeilinę JT Saugumo Tarybos sesiją kalbėjo M. Pompeo.

„Atėjo laikas visoms valstybėms stoti į kurią nors pusę. Daugiau – jokių atidėliojimų, jokių žaidimų. Arba palaikote laisvės jėgas, arba esate susimokę su Maduro ir jo chaosu“, – pridūrė jis.

Kelios valandos iki posėdžio Didžioji Britanija, Ispanija, Prancūzija ir Vokietija pateikė N. Maduro ultimatumą ir perspėjo, jog pripažins opozicijos vadovą J. Guaido Venesuelos prezidentu, jei šalies vyriausybė per aštuonias dienas nepaskelbs pirmalaikių rinkimų.

Tuo metu Rusijos ambasadorius prie JT Vasilijus Nebenzia nepritarė, kad JT Saugumo Tarybos neeilinis posėdis apskritai būtų šaukiamas. Diplomatas pareiškė, jog Karakas nekelia grėsmės pasaulio saugumui ir apkaltino Vašingtoną mėginimu „įvykdyti šalyje valstybės perversmą“.

Venesueloje jau ketverius metus tęsiantis giliai ekonomikos krizei, privertusiai milijonus venesueliečių pabėgti iš šalies arba gyventi pusbadžiu, J. Guaido mėgina nuversti socialistą N. Maduro, anksčiau šį mėnesį prisaikdintą antrai kadencijai po prieštaringai vertinamų rinkimų.

N. Maduro perrinkimą gruodį ginčija opozicija ir kritikuoja tarptautinė bendruomenė, bet prezidentą iki šiol remia įtakinga Venesuelos kariuomenė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.