Pasaulyje

2019.01.26 20:03

Geltonųjų liemenių judėjimas jau virsta rimta politine jėga Prancūzijoje

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.26 20:03

Šeštadienį Prancūzijos valdžios laukia dar viena šeštadieninė protestų akcija. Geltonųjų liemenių judėjimas privertė prezidento Emmanuelio Macrono administraciją padaryti nemažai nuolaidų skurdžiausiai gyvenantiems prancūzams, bet tai, kad šis naujas populistinis judėjimas gali virsti partija ir jau ruošiasi dalyvauti rinkimuose į Europos Parlamentą, E. Macronui gali būti net ir naudinga.

Paryžiaus policija vėl kaupia pajėgas, kad atremtų gatvių chuliganų išpuolius, bet geltonųjų liemenių judėjimas jau virsta rimta politine jėga Prancūzijoje.

Po 10 savaičių kiekvieną šeštadienį vykusių masinių protestų ši kol kas neva nepolitinė jėga pradėjo organizuotis ir paskelbė, kad dalyvaus rinkimuose į Europos Parlamentą. 

Apklausos rodo, kad liemenės gali surinkti apie 13 proc. balsų, tai yra pralenks Marine Le Pen nacionalistus.

E. Macronui ir jo judėjimui „Respublika pirmyn“ tai naudinga, nes liemenės susilpnins nacionalistų pozicijas.

Kita, vertus dalis geltonųjų liemenių judėjimo narių visai nenori tapti dar viena parlamento partija.

„Sveikinu geltonųjų liemenių judėjimo atstovus, norinčius dalyvauti Europos Parlamento rinkimuose. Už tai, kad sugebėjo gauti reikiamus 900 tūkst. eurų rinkiminiam sąrašui. Mums tokie pinigai būtų pravertę pragyvenimui, bet nesvarbu, kiekvienas turi savų politinių įsitikinimų, bet mums tai tik skaldo judėjimą“, – sako „Geltonųjų liemenių“ judėjimo atstovė Leatitia Dewalle.

Patys radikaliausi geltonųjų liemenių judėjimo lyderiai reikalauja dar ryžtingesnių veiksmų

„Mes bandysime prailginti protestus. Dabar rengiame akcijas, trunkančias 3–4 valandas. Žmonės nusprendė, kad turime eiti toliau, protestuoti visą savaitgalį, 24 valandas, dvi paras, naktimis. Būtent to labai nenori policija“, – teigia vienas iš radikalių „Geltonųjų liemenių“ judėjimo lyderių Ericas Druetas.

Per visą šią krizę prezidento E. Macrono reitingai smarkiai krito, bet jo pastangos pradėti nacionalinių konsultacijų kampaniją kiek atstatė prarastas pozicijas, bet net ir dabar 69 proc. prancūzų vertina prezidento darbą neigiamai.

Plačiau – Sauliaus Masalsko reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.