Pasaulyje

2019.01.26 16:38

Ispanija, Prancūzija ir Vokietija paskelbė ultimatumą Venesuelos lyderiui N. Maduro

BNS 2019.01.26 16:38

Ispanija, Prancūzija ir Vokietija šeštadienį pateikė spaudžiamam Venesuelos lyderiui Nicolas Maduro ultimatumą ir perspėjo, kad pripažins opozicijos vadovą Juaną Guaido (Chuaną Gvaidą) šalies prezidentu, jei vyriausybė per aštuonias dienas nepaskelbs pirmalaikių rinkimų.

Ultimatumas nuskambėjo daliai tarptautinės bendruomenės spaudžiant N. Maduro surengti rinkimus, o Jungtinėms Valstijoms, Kanadai ir įtakingiems Pietų Amerikos žaidėjams jau išreiškus paramą J. Guaido, kuris trečiadienį pasiskelbė Venesuelos laikinuoju prezidentu per didelį opozicijos mitingą.

Jau ketverius metus tęsiantis giliai ekonomikos krizei, privertusius milijonus venesueliečių pabėgti iš šalies arba gyventi pusbadžiu, J. Guaido mėgina nuversti socialistą N. Maduro, anksčiau šį mėnesį prisaikdintą antrai kadencijai po prieštaringai vertinamų rinkimų.

„Jeigu per aštuonias dienas Venesueloje nebus paskelbti sąžiningi, laisvi ir skaidrūs rinkimai, Ispanija pripažins Juaną Guaido Venesuelos prezidentu“, kad jis galėtų pats sušaukti tokį balsavimą, per televiziją paskelbė Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pasekė jo pavyzdžiu ir socialiniame tinkle „Twitter“ parašė: „Venesuelos liaudis turi pati laisvai spręsti savo ateitį.“ Panašų pareiškimą padarė ir Vokietijos vyriausybės atstovė Martina Fietz.

Šie koordinuoti pareiškimai yra tiesmukiausi, paskelbti kurių nors Europos Sąjungos valstybių. Šiuo metu 28 šalių blokas rengia bendrą pareiškimą, kokia yra jo pozicija krizės Venesueloje atžvilgiu.

„Nesiekia nuversti“

Ispanija siekia, kad ES pareikštų griežtą poziciją N. Maduro atžvilgiu, ir norėtų, kad visas blokas pripažintų Venesuelos Nacionalinio Susirinkimo 35 metų pirmininką J. Guaido prezidentu, jei vyriausybė nedelsdama nesurengs rinkimų.

Vis dėlto tokios valstybės kaip Austrija, Graikija ir Portugalija neskuba to daryti.

Maža to, graikų valdančioji partija „Syriza“ viešai pareiškė palaikanti N. Maduro, o šios politinės jėgos sekretorius Panas Skurletis išreiškė „visišką paramą ir solidarumą „teisėtam prezidentui“.

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija vadovauja tarptautiniam spaudimui N. Maduro, o šis kaltina Vašingtoną mėginant įvykdyti „valstybės perversmą“ prisidengiant pareiškimais, kad socialisto prezidento vyriausybė yra „neteisėta“.

Per vėliau šeštadienį vyksiantį Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo ragins šios organizacijos nares pripažinti J. Guaido laikinuoju prezidentu, informavo Valstybės departamentas.

Vašingtonui išreiškus palaikymą J. Guaido N. Maduro nurodė uždaryti JAV ambasadą ir konsulatus bei nutraukti dvišalius diplomatinius ryšius.

Venesueloje esantys JAV diplomatams liepta iki šeštadienio palikti šalį, bet Vašingtonas atsisakė visiškai paklusti tokiam nurodymui.

J. Guaido ragino JAV diplomatus pasilikti šalyje ir neuždaryti ambasados.

N. Maduro perrinkimą gruodį ginčija opozicija ir kritikuoja tarptautinė bendruomenė, bet prezidentą iki šiol remia įtakinga Venesuelos kariuomenė.

Ispanija palaiko glaudžius ryšius su savo buvusia kolonija. Venesueloje gyvena apie 200 tūkst. Ispanijos piliečių.

P. Sanchezas šeštadienį patikino, jog Ispanija „nesiekia primesti ar nuversti vyriausybių Venesueloje – mes norime demokratijos ir laisvų rinkimų Venesueloje“.