Naujienų srautas

Pasaulyje2019.01.26 13:51

Brazilijoje po užtvankos griūties patvirtinta 9 žmonių žūtis, apie 300 ieškoma

BNS, LRT.lt 2019.01.26 13:51

Brazilijos pietryčiuose gelbėtojai penktadienį iki išnaktų ieškojo apie 300 žmonių, dingusių sugriuvus užtvankai prie vienos kasyklos Minas Žeraiso valstijoje, bet vietos gubernatorius sakė, kad juos rasti gyvus „tikimybė minimali“.

Maždaug 13 val. vietos (17 val. Lietuvos) laiku galingas purvo srautas prasiveržė neatlaikius nebenaudojamai užtvankai prie geležies rūdos kasyklos netoli Belo Orizontės miesto. Per kelias valandas po nelaimės buvo rasti septynių žmonių kūnai.

Anksti šeštadienį oficialus aukų skaičius padidėjo iki devynių, o dar „beveik 300 žmonių yra dingę“, nurodė vietos ugniagesiai.

Iki 150 dingusiųjų dirbo kasyklą valdančios bendrovės administracijos biure, kuris buvo arčiausiai pratrūkusios užtvankos, sakė ugniagesiai.

Kasyklą valdanti Brazilijos kasybos milžinė „Vale“ yra susijusi su 2015 metais įvykusia kitos kasyklos dumblo saugyklos užtvankos griūtimi toje pačioje Minas Žeraiso valstijoje. Tąsyk įvykusi nelaimė, laikoma didžiausia visų laikų ekologine katastrofa šalyje, nusinešė 19 žmonių gyvybių.

Minas Žeraiso gubernatorius Romeu Zema žurnalistams sakė, kad daroma viskas dingusiesiems surasti, bet „nuo šiol tikimybė yra minimali, ir labiausiai tikėtina, kad rasime tik kūnų“.

Jo regiono administracija nurodė, kad nelaimės metu „Vale“ kasykloje dirbo 427 žmonės ir kad 279 iš jų buvo rasti gyvi. Kiti yra laikomi dingusiais.

Laukiama prezidento vizito

Per užtvanką prasiveržęs didžiulis purvo srautas lėkė link šalimais esančio Brumadinjo miesto, turinčio 39 tūkst. žmonių, bet tiesiogiai jam nesmogė.

Tačiau purvas užtvindė kelius, augaliją bei dirbamąją žemę, sugriovė vieną tiltą ir sunaikino nemažai namų.

Televizijos reportažuose matyti, kaip iš purvo, kurio gylis siekė žmogui iki juosmens, ištraukiami žmonės ir pernešami į gelbėtojų sraigtasparnius. Dešimtys jų iki penktadienio vakaro prisijungė prie gelbėjimo operacijos, nes kai kurių vietų sausuma buvo neįmanoma pasiekti.

Prezidento Jairo Bolsonaro vadovaujama naujoji Brazilijos vyriausybė į pirmąją jos valdymo metu ištikusią stichinę nelaimę sureagavo pavedusi Gynybos, Kalnakasybos ir Aplinkos ministerijoms bei Minas Žeraiso tarnyboms imtis koordinuoto atsako.

J. Bolsonaro ir gynybos ministras vėliau šeštadienį ruošėsi iš lėktuvo apžiūrėti stichijos nusiaubtą zoną. Tuo metu aplinkos ministras nedelsdamas į ją išvyko vėlai penktadienį.

„Kur mūsų artimieji?“ – šaukė Raquel Cristina, viena iš kelių žmonių, reikalavusių informacijos apie jų dingusius šeimos narius purvo srauto nuniokotoje teritorijoje.

AFP/Scanpix nuotr.

„Mano penkiametis sūnėnas klausia manęs, ar jo tėtis mirė. Ką man jam pasakyti?“ – klausė kita moteris, Olivia Rios.

Gelbėtojai sako, kad dirbo visą naktį, ir supranta, jog slenka brangus laikas.

Buvo atsiųsta maždaug 100 ugniagesių ir keli sunkiosios technikos vienetai atkasinėti purvo užlietus namus.

Prie gelbėjimo operacijos norėjusiems savanoriams buvo liepta laikytis atokiau dėl slidaus purvo kalnų keliamo pavojaus. Žiniasklaidos buvo paprašyta nesinaudoti bepilotėmis skraidyklėmis, kad jos nesusidurtų su sraigtasparniais.

„Žmogiškoji tragedija“

„Vale“ vykdomasis direktorius Fabio Schvartsmanas pavadino nelaimę „žmogiškąja tragedija“ ir pripažino, kad jo bendrovės valdomoje kasykloje bus patvirtinta daugiau mirčių.

„Veikiausiai yra daug aukų. Nežinome, kiek tiksliai, bet žinome, kad jų bus daug“, – kalbėjo jis per spaudos konferenciją Rio de Žaneire.

Pasak F. Schvartsmano, kurį „Vale“ valdyba gruodį dar dvejiems metams paskyrė vykdomuoju direktoriumi, „nebenaudojama užtvanka“, kuri buvo palaipsniui uždaroma, sugriuvo „labai smarkiai, labai staigiai“.

Jos turinys – šlamas, su vandeniu susimaišiusios kasybos atliekos – plūstelėjo į kitą užtvanką, ir ši persiliejo per kraštus, sakė F. Schvartsmanas.

Ši tragedija priminė 2015 metų incidentą, kai buvo pralaužta kita užtvanka Marianos miesto Minas Žeraise. Tąsyk aplinką užteršė šimtų kilometrų spinduliu išsilieję milijonai tonų toksiškų geležies rūdos kasybos atliekų. Tą užtvanką „Vale“ valdė kartu su Didžiosios Britanijos ir Australijos įmonių grupe BHP.

Aplinkosaugos organizacijos „Greenpeace“ skyrius Brazilijoje penktadienį pareiškė, kad penktadienį sugriuvusi užtvanka yra „Brazilijos vyriausybės ir kalnakasybos bendrovių neišmoktų pamokų liūdna pasekmė“.

„Greenpeace“ teigimu, tokie incidentai „yra ne nelaimingi atsitikimai, o prieš aplinką daromi nusikaltimai. Juos būtina ištirti, (kaltininkus) – nubausti ir atitaisyti (žalą)“.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius išreiškė užuojautą Brazilijos žmonėms dėl netoli Belo Orizontės miesto sugriuvus užtvankai įvykusios didžiulės purvo nuošliaužos. Pranešime žiniasklaidai ministras palinkėjo stiprybės aukų artimiesiems ir visiems ką palietė ši baisi nelaimė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi