Pasaulyje

2019.01.23 15:39

Th. May: „Brexito“ atidėjimas nieko neišspręstų

BNS, ELTA2019.01.23 15:39

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May parlamentarams, siekiantiems, kad būtų atidėtas „Brexitas“, sakė, kad „Brexito“ atidėliojimas „nieko neišspręstų“, skelbia BBC. „Sprendimas lieka toks pats – susitarimas, jokio susitarimo arba jokio „Brexito“, – sakė Th. May.

Pasak premjerės, tokie siekiai nepadeda išspręsti klausimo dėl to, kaip Didžioji Britanija turėtų pasitraukti iš ES. Didžiosios Britanijos tarptautinės prekybos sekretorius Liamas Foxas taip pat sakė, kad „Brexito“ atidėjimas ar atšaukimas būtų „katastrofiškas“ piktnaudžiavimas rinkėjų pasitikėjimu ir blogiau nei išstojimas iš ES be susitarimo.

Pasak sekretoriaus, atidėjimo siekiantys parlamentarai iš tiesų nori sustabdyti „Brexitą“, ir jie turėtų pagalvoti apie to „politinius padarinius“. Pagal galiojančius teisės aktus, Didžiosios Britanijos išstojimas iš ES numatytas kovo 29 d. 

D. Britanija privalo apmokėti ES sąskaitą

Britų vyriausybės lauks daugiamilijardinė „skyrybų“ su Europos Sąjunga sąskaita, net jei Jungtinė Karalystė išstos be sutarties, trečiadienį perspėjo bloko derybininkas Michelis Barnier. Kai kurie su Briuseliu suderėtam „Brexit“ susitarimui nepritariantys britai priešinasi minčiai, kad pagal neįvykdytus įsipareigojimus reikės apmokėti sąskaitą, kuri, jų vyriausybės apskaičiavimu, bus 39 mlrd. svarų (44 mlrd. eurų).

Tačiau M. Barnier interviu keliems Europos laikraščiams sakė, kad sąskaita kažkuriuo metu vis tiek bus apmokėta, net jei Londonas atmes lapkričio mėnesį pasirašytą išstojimo susitarimą ir kovo 29 dieną „iškris“ iš Bendrijos. „Dėl ES biudžeto visuomet sakydavome vieną paprastą dalyką: Jungtinės Karalystės tebesant ES nare prisiimtų įsipareigojimų visuma bus gerbiama“, – sakė M. Barnier laikraščiui „Le Monde“.

„(Išstojimo) be sutarties atveju bus sunkiau (britus) priversti juos gerbti, bet mes toliau tvirtinsime, kad šie įsipareigojimai yra teisiškai įpareigojantys pagal tarptautinę teisę, ir aš negaliu įsivaizduoti, kad Britanija negerbtų savo įsipareigojimų“, – pabrėžė jis.

Ministrės pirmininkės Th. May vyriausybė neginčija, kad Britanija yra skolinga įnašų į biudžetą narių sutartoms ES išlaidoms padengti, ir pritarė lapkričio „skyrybų“ susitarimui. Tačiau Britanijos parlamentas, susiskaldęs į sutarties šalininkų, išstojimo be sutarties norinčių euroskeptikų ir sustabdyti „Brexit“ siekiančių Europos šalininkų stovyklas, atmetė susitarimą, ir procesas įstrigo. Be to, kai kurie griežtosios linijos šalininkai Londone nori sulaikyti išmokėjimą ir pasinaudoti tuo kaip svertu prieš derybas po „Brexit“ dėl naujų prekybinių Britanijos ir likusių 27 ES narių santykių.

Atskirai interviu prancūzų „Le Monde“, Liuksemburgo „Luxemburger Wort“ ir lenkų „Rzeczpospolita“ M. Barnier pakartojo, jog ES konsensuso pozicija yra ta, kad išstojimo susitarimas turi likti, o Th. May vyriausybė turi rasti būdą jam išgelbėti. Tačiau jis užsiminė, kad Briuselis būtų lankstus ir modifikuotų politinę deklaraciją dėl būsimų ryšių, sutartą drauge su įpareigojamu išstojimo susitarimu, jei Britanija eis į kompromisą dėl Th. May pozicijos.

„Viskas galėtų pradėti sparčiai judėti. Tai priklauso nuo būsimų santykių, kaip jau sakiau. Mes pasirengę būti ambicingesni, jei britai nuspręstų perkelti savo raudonas linijas, pavyzdžiui, likdami muitų sąjungoje ar dalyvaudami bendrojoje rinkoje“, – sakė jis laikraščiui „Luxemburger Wort“. „Tikiu, kad Londone tam yra noro“, – pridūrė M. Barnier.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt