Pasaulyje

2019.01.22 14:51

Vokietija ir Prancūzija deklaruoja vienybę, o Italija jas kaltina kolonializmu

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.22 14:51

Prancūzija ir Vokietija pasirašė naują draugystės sutartį, kurią Vokietijos kanclerė Angela Merkel pavadino žingsniu Europos kariuomenės link. Apžvalgininkai sako, kad šis gestas reikalingas malšinant nacionalistų įtaką prieš rinkimus į Europos parlamentą.

Jie sutartį kritikuoja kaip tolesnį nacionalinio suvereniteto mažinimą, o pasirašymo išvakarėse Italijos valdžioje esantys populistai pareiškė, kad remia geltonųjų liemenių protestus Prancūzijoje, ir šalį apkaltino toliau kolonizuojant bei engiant Afriką, kas, esą, yra tikroji migrantų krizės priežastis. Prancūzija dėl pareiškimų pasiaiškinti iškvietė Italijos ambasadorių.

Prancūzijos prezidentas Emanuelis Macronas ir A. Merkel žengia Charleso de Gaulle`io ir Konrado Adenauerio pėdomis, kai antradienį pasirašė susitarimą dėl Europos vienybės simboliniame Achene ir pratęsi 1963 m. tarp Vokietijos ir Prancūzijos sudarytą draugystės sutartį.

Jame numatyta rengti daugiau kasmetinių susitikimų tarp valdžių, įskaitant ir šimto parlamentarų grupę iš abiejų pusių. Taip pat, pažadas stovėti kartu, jei kuri būtų užpulta, atkartojantis NATO sutartį.

Numatoma sukurti bendrą gynybos tarybą, kuri sieks dar labiau supaprastinti prekybą karine įranga. Taip pat įkurti fondą piliečiams tokioms iniciatyvoms kaip dvikalbiai vaikų darželiai.

Sutartį Prancūzijos nacionalistė Marine le Pen kritikuoja kaip galinčią kada nors privesti Prancūziją dalytis branduoline ginkluote. Politikės bendraminčiai Italijoje sutarties pasirašymo išvakarėse, pasipiktinę Prancūzijos kritika dėl Italijos migracijos ribojimo sprendimų, sukritikavo Prancūziją už Afrikos finansinės bendruomenės franką, kurį naudoja keliolika Vakarų ir Vidurio Afrikos valstybių.

Esą valiuta yra tikroji migracijos iš Afrikos į Europą priežastis ir Prancūzija turėtų sulaukti Europos sąjungos sankcijų.

„Jei žmonės palieka Afriką, tai dėl kelių Europos valstybių, pirmiausia dėl Prancūzijos. Ji nebaigė kolonizuoti Afrikos. Keliolikoje valstybių Prancūzija spausdina savo pinigus (...). Be skurdinamų Afrikos kolonijų Prancūzija tebūtų kokia penkiolikta pasaulio ekonominė galia, bet dabar stovi tarp pirmaujančių vien dėl savo veiksmų Afrikoje“, – žurnalistams sakė Italijos vicepremjeras Luigi di Maio.

Minėtą valiutą prancūzai sumanė tuomet, kai dar buvo kolonijų Afrikoje šeimininkai. Valiuta tuo metu buvo susieta su Prancūzijos franku, dabar ji pririšta prie euro, o Prancūzijos biudžetas garantuoja, kad valiutą bus galima iškeisti.

Valiutos susiejimo šalininkai sako, kad Afrikos valstybėms svarbi pusiausvyra valiutų rinkoje, kuri teigiamai veikia vietos ekonomikos augimą. Kritikai pabrėžia, kad be savos valiutos yra apribota valstybių ekonomikos politika, pavyzdžiui, eksporto nepaskatinsi nuvertinęs valiutą.

Per Afrikos franko naudojimo istoriją buvo valstybių, kurios paliko šią sistemą. Buvo ir tokių, kurios vėl prie jos grįžo.

Plačiau žiūrėkite Algirdo Acaus reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt