Pasaulyje

2019.01.22 09:41

Davoso forume – dialogas su dešiniaisiais populistais

Saulius Masalskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.01.22 09:41

Nors Jungtinių Valstijų prezidentas nusprendė į Davoso ekonomikos forumą nevažiuoti, jo vietą turėtų užimti naujasis Brazilijos lyderis. Jairas Bolsonaro taip pat laikosi dešiniųjų nacionalistinių ir populistinių pozicijų. Davoso forumo įkūrėjas Klausas Schwabas tvirtina, kad dialogą reikia palaikyti su visais politikais, net jei ir nepritari jų idėjoms.

Itin sustiprinto saugumo  ir gausybės Šveicarijos kalnuose iškritusio sniego sąlygomis prasidėjusiame 49-ajame Davoso forume bus bandoma rasti būdų, kaip suderinti robotizaciją ir suskaitmeninimą – tai yra ketvirtąją pramonės revoliuciją – su globalizacijos procesu, kuris toli gražu nėra dosnus eiliniams pasaulio gyventojams.  

„Matome, kad globalizacija ištraukė iš skurdo šimtus milijonų žmonių, bet yra likusių už borto, o dabar socialinės medijos laikais negalime toleruoti, kad dalis žmonių būtų pamiršti. Taigi turime siekti gerokai daugiau apimančios globalizacijos“, – paragino Pasaulinio ekonomikos forumo įkūrėjas Klausas Schwabas.

Antradienį Davose kalbės Jairas Bolsonaro – naujasis Brazilijos prezidentas. Jis laikomas savotišku Lotynų Amerikos D. Trumpu, nes būtent jo populistinės, neretai ultradešiniosios pakraipos idėjos galiausiai išvertė iš postų ilgai valdžiusią, bet korumpuotą Brazilijos kairiųjų valdžią.  Davoso įkūrėjo nuomone, tokį žmogų būtinai reikėjo pakviesti.  

„Lyderiai populistai yra pasaulinio audinio dalis, o Davosas yra platforma dialogui. Taigi natūralu, kad kviečiame visus ir jų išklausome. Nes kas gi atsitiko? Nuo vienpolio pasaulio perėjome prie daugiapolio, nuo vienos koncepcijos perėjome prie įvairių koncepcijų pasaulio. Dialogo reikia dar labiau nei bet kada. Ir reikia dialogo Davoso dvasioje – mes gal ir nepritarsime vieni kitiems, bet bent jau turime išklausyti“, – sakė Pasaulinio ekonomikos forumo įkūrėjas. 

Išklausyti tikrai reikės, nes nors ir skurdo pasaulyje sumažėjo, savo padėtimi nepatenkintų žmonių skaičius tik didėja. Tarptautinio valiutos fondo vadovė perspėjo, kad tokiomis sąlygomis teko mažinti metinio pasaulio ūkio augimo prognozes nuo 3,7 iki 3,5 proc. 

„Ar tai reiškia, kad ateina globalinė recesija? Ne. Bet staigesnio pasaulinio ūkio augimo nuosmukio tikimybė tikrai padidėjo. Pridėkite dar netikrumą, geopolitinius rūpesčius ir nuviliančias ilgalaikio augimo prognozes – gausite gana aiškų ekonominį vaizdą ir išvadas. O išvada politikos formuotojams tokia – pasirūpinkite silpniausiomis grandimis ir būkite pasirengę, jei rimtas ūkio sulėtėjimas materializuosis“, – sakė TVF direktorė Christine Lagarde.

Daugiausia problemų pasaulio ekonomikai gali pridaryti prezidento D. Trumpo administracijos nesutarimai dėl prekybos su Pekino valdžia ir vis dar labai miglotas „Brexito“ scenarijus Europoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt