Pasaulyje

2019.01.19 20:00

Sukrėsta Lenkija emocingai atsisveikino su nužudytu Gdansko meru

Lenkijoje palaidotas Gdansko meras Pawelas Adamowiczius. Jis mirė pirmadienį ligoninėje, po to, kai sekmadienį labdaros renginyje jį peiliu sužalojo 27-erių metų užpuolikas.

Vidurdienį Mergelės Marijos katedroje bazilikoje Gdansko arkivyskupas aukojo mišias, po kurių urna su politiko pelenais buvo įmūryta bažnyčios sienoje. Apeigose dalyvavo svarbiausi Lenkijos politikai, visuomenės ir kultūros atstovai – prezidentas Andrzejus Duda, premjeras Mateuszas Morawieckis, Europos Vadovų tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas, kiti aukšto rango politikai ir kitų Europos miestų merai.

Nužudyto mero šeima gedinčiųjų prašė vietoj gėlių skirti paramą labdaringai organizacijai, per kurios uždarymo šventę P. Adamowiczius ir buvo mirtinai sužeistas.

Lenkijos kalėjimų tarnyba patvirtino, jog anksčiau kalėjęs 27 m. įtariamasis turėjo psichikos sutrikimų. Ko motina dar prieš sūnui išeinant į laisvę gruodžio mėnesį raštu pranešė policijai apie jaučiamą nerimą dėl jo psichinės būklės.

Laidotuvėse, kurios vyko A. Dudai paskelbus nacionalinio gedulo dieną, taip pat dalyvavo Nobelio taikos premijos laureatas Lechas Walesa.

Tarp kitų garbių dalyvių buvo Vokietijos eksprezidentas Joachimas Gauckas.

Įtakingas Lenkijos valdančiosios partijos lyderis Jaroslawas Kaczynskis nedalyvavo.

„Tai liūdna diena Gdansko žmonėms. Jaučiamės kaip netekę tėvo, – naujienų agentūrai AFP sakė Tomaszas Ceglinskis. – Man 24 metai ir jis valdė visą mano gyvenimą. Kasmet jo dėka matydavome mieste permainų: investicijų, naujų gatvių, prekybos centrų ir kultūros institucijų. Mano pareiga būti čia.“

Mero nužudymu įtariamas 27 metų vyras buvo teistas, kai šaliai vadovavo liberalioji partija „Pilietinė platforma“ (PO), kuriai anksčiau priklausė P. Adamowiczius. Pranešama, kad įtariamasis yra sirgęs psichikos liga.

Jis anksčiau buvo nuteistas daugiau kaip penkerius metus kalėti už ginkluotą apiplėšimą ir neseniai išėjo į laisvę. Jis teigė, kad ankstesnė vyriausybė jį įkalino neteisingai.

Daugelis lenkų mano, kad mero nužudymą pakurstė neapykantos kalba internete ir pikti pagrindinių politinių partijų nesutarimai.

„Nužudė neapykanta“

„Pawelą nužudė neapykanta“, – trečiadienį parlamentui sakė PO lyderis Grzegorzas Schetyna.

PO ir valdančiosios konservatorių partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) politikai, kaip ir jų šalininkai internete, daug metų svaidosi kandžiomis replikomis. Kritikai kaltina vyriausybę nebyliai toleruojant priešiškumo atmosferą.

Lenkų žiniasklaida P. Adamowicziaus nužudymą lygino su prezidento Gabrielio Narutowicziaus nužudymu 1922 metais, kurį šalyje tvyrant neapykantai įvykdė fanatiškas nacionalistas.

Po P. Adamowicziaus mirties policija sulaikė kelis asmenis už grasinimus politikams.

Laidotuvėse taip pat dalyvavo dešimtys merų iš visos Lenkijos ir užsienio. Aplink bažnyčią buvo įrengti didžiuliai ekranai, kuriuose apeigas galėjo stebėti miesto gyventojai.

AFP/Scanpix nuotr.

Anksčiau dešimtys tūkstančių žmonių laukė eilėse, kad pamatytų velionio urną ir pasirašytų užuojautos knygoje „Solidarumo“ Europos centre.

Gdanskas, kuriame gyvena maždaug pusė milijono žmonių, 9-ajame dešimtmetyje buvo Lenkijos antikomunistinio judėjimo „Solidarumas“ lopšys.

Du dešimtmečius Gdansko meru buvęs P. Adamowiczius per 2018 metų municipalinius rinkimus, remiamas PO, buvo perrinktas 64 proc. balsų.

Varšuva paskelbė P. Adamowiczių garbės piliečiu.

Juoda urna su mero pelenais bus palaidota vienoje iš bazilikos koplyčių.

Mero užpuolimas yra neįprastas dalykas Lenkijoje, kur politinio smurto pasitaiko retai.

Praėjusį kartą politinė figūra Lenkijoje buvo užpulta 2010 metais, kai užpuolikas nušovė vieno regioninio PiS skyriaus darbuotoją ir peiliu sužeidė kitą.